Obavijesti

News

Komentari 38

Fotografija je dokaz: Braća su preživjela bijeg iz Alcatraza?

Fotografija je dokaz: Braća su preživjela bijeg iz Alcatraza?
8

Dugo se mislilo da su se pljačkaši banaka braća John i Clarence Angelin utopili prilikom savršeno isplaniranog bijega iz Alcatraza 1962. Novi dokazi to pobijaju...

VIDEO

Pojavila se fotografija na kojoj zloglasni bjegunci iz Alcatraza braća John i Clarence Angelin sa sunčanim naočalama na licu poziraju na svojoj farmi u Brazilu 1975. Taj nevjerojatni dokaz da se ovi pljačkaši banaka nisu utopili 1962. godine prilikom bijega iz najčuvanijeg i najsigurnijeg zatvora na svijetu kako se godinama mislilo, uzburkao je duhove. 

Naime, njihovi nećaci Ken i David Widner uvjereni su da su zatvorenici živi. Kao dokaz pokazali su tu fotografiju istražiteljima. Kad ju je sudski vještak proučio izjavio je da je vrlo vjerojatno da su upravo braća Angelin na slici. 

History

Fred Brizzi, koji je odrastao sa braćom, tvrdi da se s njima susreo u Brazilu, a Art Roderick koji je vodio slučaj odbjegle braće smatra da ti novi dokazi,a među njima su i božićne čestitke koje su braća slala godinama nakon bijega, totalno mijenjaju stvari.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.

Nećaci bjegunaca Ken i David Widner

U dokumentarcu History Channela nećaci bjegunaca Ken i David Widner to su i potvrdili te priložili fotografiju. Dugo je FBI tvrdio da su kriminalci, koji bi sad trebali imati više od 80 godina, utopili u opasnim vodama kojima je otok Alcatraz na kojemu je bio čuveni zatvor okružen.

Jedino su oni uspjeli pobjeći iz Alcatraza

Braća Angelin ostat će zapamćeni kao vjerojatno najpoznatiji bjegunci svih vremena. Za njihov legendarni status zaslužna je činjenica da se do dana današnjeg ne može sa sigurnošću utvrditi ishod njihova bijega, a napravljen je čak i film iz 1979. sa Clintom Eastwoodom u glavnoj ulozi. 

Braća su zajedno s Frankom Morrisom bijeg smišljali godinu i pol dana. I odluka je pala da 11. lipnja  1962. godine bude dan kad će napokon ugledati slobodu.

Wikipedia

Ali plan nije bio nimalo jednostavan. Pretpostavlja se da su pobjegli kroz ventilacijske otvore. No najprije su morali izraditi lutke koje su "glumile" zatvorenike kako se bijeg ne bi otkrio prilikom noćnog prebrojavanja. Lutke su izrađene u prirodnoj veličini, a za kosu su čak koristili pravu kosu koju su skrivećki skupljali kod zatvorskog frizera. Glave su izradili od smjese sapuna i wc papira. 

Bjegunci su također tijekom dvije godine prošvercali u svoje ćelije i mnogobrojni alat kojim su prokopali ventilacijske otvore radeći u smjenama. Jedni su kopali, a drugi su pazili da ih nitko ne otkrije. Izradili su i lažne zidne segmente kako bi od čuvara sakrili radove koje su obavljali u popodnevnim satima.

Wikipedia

Kroz ventilacijske otvore koje su prokopali, provukli su se u koridore između zidova. Kroz koridore, penjući se po cijevima bjegunci su se dokopali krova. Pretrčali su tridesetak metara po krovu te se spustili niz cijevi sa visine od 20 metara na sjevernoj strani u blizini ulaza u prostorije za tuširanje.  

Zatim su sklopili splav na napuhavanje od kabanica te navukli pojaseve, također izrađene od kabanica, i nestali u noći.  Na noge je dignuta cijela policija San Francisca i Kalifornije, ali trojac nije pronađen. Naći ih, bilo je pitanje časti za policiju koja je tvrdila da je Alcatraz najbolje čuvan zatvor na svijetu. 

Wikipedia

Tek je nekoliko tjedana kasnije na obali nedaleko San Francisca, pronađeno mrtvo tijelo za koje se pretpostavljalo da pripada nekom od zatvorenika, ali identifikacija tijela nije bila moguća zbog visokog stupnja raspadanja, te su trojica bjegunaca evidentirana kao "nestali". 

FBI je nakon dvije godine zaključio cijeli slučaj tvrdnjom da su se bjegunci sigurno utopili. Najvažniji dokaz toj tezi je bio ruksak sa lažnim dokumentima koji su bili zamotani u vrećice kako se ne bi smočili. Struje u zaljevu su također jake a voda hladna, još jedna činjenica u prilog tezi o utapanju.

Sudbina trećeg bjegunca Franka Morrisa nije poznata, ali s novim dokazima i izjavama svjedoka vrlo je vjerojatno da su se braća  Angelin izvukla.

Hrvatski kriminalci vole bježati iz zatvora kao u filmovima...

Malo tko se ne sjeća Dubrovčanina Ivana Makijenka (22) koji je prošlog ljeta pobjegao iz zadarske kaznionice gdje je služio dvije i pol godine kazne zbog razbojstva u Osijeku. Odnosno, pobjegao je iz zadarske bolnice jer se tamo u pratnji pravosudnog policajca nalazio kad je iznenada udario policajca i skočio s prvog kata Odjela neurologije. Putem je ukrao moped pa automobil .

Policija je doznala da se bjegunac nalazi na šibenskom području pa su ga pokušali uhititi na šibenskom mostu. No to je bilo preopasno pa su ga pratili sve do ulaza u Vodice na Jadranskoj magistrali. Tamo su postavili zasjedu  Dva i pol sata policajci su ga nagovarali da se preda. Kada bi mu prilazili, bjegunac je pištolj koji je imao u ruci stavio pod vrat. Na kraju su mu prišla dva interventna policajca od kojih je jedan sjeo je na suvozačevo mjesto, a drugi otvorio vrata iza vozača. Minutu kasnije Makijenko je bez otpora izišao iz automobila. Policajci su ga vezali i odvezli.

Hrvoslav Pavić/24sata

Za bjeguncem Dragičevićem tragaju i izvan Hrvatske

Višestruku pljačkaš banaka s dugim zatvorskim stažem Banjalučanin Bojan Dragičević (35) i ranije je bježao i zatvora a prošlog ljeta baš mu je "krenulo za rukom" te je uspio pobjeći iz pulske kaznionice. Preskočio je tri metra visok zid iskoristivši trenutak nepažnje pravosudne policajke i dvoje vježbenika koji su ga sprovodili u ćeliju nakon šetnje. Vidjevši da sumanuto trči i penje se po zidu, policajci su i zapucali više puta u zrak, no bjegunac je već bio iza zida. 

Zbog njegovog bijega upravitelj kaznionice Ener Radolović podnio je ostavku, dok je protiv triju pravosudnih policajaca pokrenut stegovni postupak. Do danas nije pronađen

MUP - Bojan Dragičević

Nataša Vitasović iz istarske policije kaže da osim hrvatske policije za Dragičevićem tragaju i policije izvan Hrvatske jer je za njim raspisana međunarodna tjeralica koja je još uvijek na snazi.

Pobjegao dok je bio na sprovodu tetki

Zatvorenik šibenskog zatvora Stjepan Mihovilović (25) s Klisa uhićen je nakon 10-ak sati  provedenih na slobodi. Pušten je u pratnji pravosudnih policajaca na sprovod tetki u Bristivicu u zaleđu Kaštela. Tijekom sprovoda zatvorenik koji je dobio 3 i pol godine zatvora zbog razbojstva umaknuo je pažnji čuvara, pobjegao s groblja i uskočio u automobil koji ga je čekao pokraj ceste.

Uhićen je u klubu "Tropic" na splitskim Bačvicama gdje je ispijao pića s prijateljem.

Preskočili ogradu sa bodljikavom žicom

Prvi, i do sada jedini uspješni bijeg iz splitskog zatvora Bilice odigrao se devetog lipnja 2006. godine kada su Marijan Bešlić (26) iz Crivca i Igor Andrić (23) iz Travnika kliještima tijekom šetnje razrezali ogradu oko dvorišta. Naime, napravili su otvor od 50-ak cm, a zatim su preko druge ograde visoke 2,5 metara s bodljikavom žicom prebacili jaknu i pobjegli. Na brzoj cesti za Klis čekao ih je pomagač u automobilu.

Pixsell

Igor Andrić bio je član tzv. travničke automafije koja je početkom 2006. godine na području Splita izvela pet uspješnih krađa automobila visoke klase, te još šest pokušaja krađe. Uhićen je 14. ožujka 2006., zajedno s ostatkom skupine, te je od tada bio u zatvoru. Skupina je "operirala" na području Splita, no za skrovište su koristili vikendicu u Okrugu Gornjem, kamo su odvozili i ukradene automobile. Zatim bi nazivali vlasnike i od njih tražili po 3000 eura otkupa za auto. Osim optužnice za krađu automobila, Andrića traži i Kantonalni sud u Livnu zbog silovanja, otmice, iznude i krađa na području BiH.

Marijan Bešlić je optužen da je bio dio skupine koja je obavila oružanu pljačku poslovnice Erste Steiermärkische banke u Sesvetama u travnju 2005. godine. Tada je odneseno 1,1 milijun kuna a Bešlića se dovodilo u vezu s još nekim pljačkama.

Najveći skupni bijeg zabilježen je u Zagrebu 1995. godine, kada su trojica zatvorenika prerezala rešetke na prozoru i pobjegla preko krova. Dvojica su uhvaćena za nekoliko dana, a treći je otišao u Njemačku i uhvaćen je tek nakon tri godine.

U Hrvatskoj postoji 14 zatvora i sedam kaznionica, među kojima je i Zatvorska bolnica u Zagrebu. 

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 38
VIDEO

Obrađeno skoro 100 posto: HDZ ima 61 mandat, SDP 42, DP 14, Most 11 mandata, a Možemo 10
UŽIVO: REZULTATI IZBORA

Obrađeno skoro 100 posto: HDZ ima 61 mandat, SDP 42, DP 14, Most 11 mandata, a Možemo 10

Nakon objave prvih rezultata u HDZ-u je zavladalo oduševljenje, a u SDP-u razočaranje. Cijelo vrijeme traje prebrojavanje, ali SDP se ne miče sa 42 mandata...

Pogledajte kako su glasali vaši susjedi, grad, selo, općina...
IZBORI 2024.

Pogledajte kako su glasali vaši susjedi, grad, selo, općina...

Na stranicama izbori možete pregledati rezultate po izbornim jedinicama i gradovima , tj. pogledati kako se glasalo u vašem 'susjedstvu'...
Nove izlazne ankete: HDZ dobio jedan mandat, SDP gubi jedan. DP ima 13, Most skočio na 11
ZATVORENA SU BIRALIŠTA

Nove izlazne ankete: HDZ dobio jedan mandat, SDP gubi jedan. DP ima 13, Most skočio na 11

Do 16.30 sati na birališta je izašlo čak 50,60 posto birača, odnosno njih čak 1.605.472. To je više od 16 posto više nego 2020. godine, 13,4 posto više nego 2016. i čak četiri posto više od rekordne 2015. godine!