Obavijesti

News

Komentari 0

Lidija Kralj: Svi učenici moraju naučiti kako se programira

Lidija Kralj: Svi učenici moraju naučiti kako se programira
1

RAZVIJA VJEŠTINE: Nakon lekcija iz informatike, kaže Lidija Kralj, djeca bi trebala znati voditi budžet, naći povoljan stan, pisati e-žalbu i e-poreznu prijavu

VIDEO

Svakog dana u tiskanom izdanju 24sata stručnjaci, profesori i učitelji, roditelji i djeca, obični ljudi i znanstvenici upozoravat će na probleme, otkrivati rješenja i objašnjavati slučajeve koji mogu pomoći da imamo bolje obrazovanje za bolju Hrvatsku.

Digitalne kompetencije, informacijska i računalna pismenost, vještine 21. stoljeća često su spominjane fraze u obrazovanju, no koja su znanja, vještine i stavovi koje bi učenici trebali usvojiti tijekom školovanja da se lakše snađu u svijetu?

Profesorica informatike i matematike Lidija Kralj, koja radi na Cjelovitoj kurikularnoj reformi, smatra da su među najvažnijima stvarati različite digitalne sadržaje koji su korisni u obrazovnoj, ali i poslovnoj sredini.

- Pristojno, smisleno i odgovorno komunicirati online je nužnost jer nam se sve veći dio suradnje i komunikacije odvija posredstvom tehnologije što znači da sugovornika ne vidimo i ne znamo kako reagira na naše poruke. Što, kad i kako ‘reći’ online je vrlo bitna kompetencija koja se usvaja tijekom vremena i aktivno pomaže prevenciji elektroničkog nasilja i govora mržnje - objašnjava Lidija.

Također, svakodnevno funkcioniranje - od vađenja dokumenata pa do prijava na fakultet - gotovo je nemoguće bez informatičke pismenosti. Treba osigurati i sigurnost objava te zaštititi privatnost, a to djeci treba usaditi u što ranijoj dobi.

- Bitno je i da nauče napisati žalbu ili bilo koji tekstualni dokument od početka do kraja. Složiti tekst, oblikovati ga, urediti i poslati e-mailom nadležnim službama. Naravno, može se ta vještina nadograditi i pisanjem složenijih dokumenata, kao što su eseji, radovi i knjige, ali znati napisati dokument od jedne stranice je obavezna vještina - objašnjava Lidija.

Dodaje još jednu vještinu koju bi baš svi trebali svladati

- Voditi kućni budžet u programu za proračunske tablice ili nekom sličnom programu koji uključuje rad s brojevima i formulama. Dio je to financijske pismenost, ali uz komponentu digitalne pismenosti kako bi nam ti podaci bili lakše dohvatljivi i kako bi računalo odradilo računanje umjesto nas. Uz ovo bih nadovezala i popunjavanje prijava za porez koje je najlakše napraviti korištenjem proračunskih tablica - kaže Lidija koja je primjer profesorske angažiranosti i truda te uzor kolegama. Lani je dobila i diplomu certificiranog Microsoft edukatora, potvrdom za kompetencije i korištenje tehnologije u obrazovanju. Osmislila je projekt Sigurnost na internetu, koji se provodi u školama.

Prednosti e-društva

Moraju znati koristiti nacionalne usluge kao što su e-dnevnik, upisi u srednje škole, sustav za mature, upisi na faks, sustav e-građani...

Učenje na webu je budućnost

Đaci moraju znati pronaći tečajeve za učenje na internetu. U školi vježbaju na e-Lektiri, portalu za učenje na daljinu ‘Nikola Tesla’...

Paziti na digitalne tragove

Naučiti posljedice prekomjernog dijeljenja, štititi privatnost i paziti što s kim dijele jer kad se nešto neugodno dogodi, teško je popraviti posljedice.

Kreativnost i inovativnost

Stvarati i objavljivati digitalne sadržaje kako bi pokazali inovativnost. Izraziti se u različitim oblicima te od pukih konzumenata postati stvaratelji.

Osnove programiranja

Neće svi postati programeri, ali ono pomaže razvijanju organizacijskih i analitičkih vještina te logičkog zaključivanja koje treba svaki posao.

Riješiti problem

Analiza, dijeljenje na manje korake, uočavanje uzročno posljedičnih veza, osmišljavanje rješavanja... To im treba za život: od traženja stana do planiranja puta.

Napisati e-žalbu

Ili bilo koji tekstualni dokument od početka do kraja. Složiti tekst,oblikovati ga i urediti da dobro izgleda na stranici - to je nužna vještina.

I internet nekad laže

Prepoznati, pronaći, spremiti, organizirati i analizirati digitalne informacije kritičko prosuđujući njihovu relevantnost i svrhu. I Internet nekad laže.

Lajkaj stranicu Bolje obrazovanje, bolja Hrvatska na Facebooku.

Pročitajte više o temi na stranici Bolje obrazovanje.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 0
VIDEO

VIDEO Svih šest Rafalea sletjeli su na Pleso. Državni vrh okupio se oko aviona: 'Ostvarili san!'
PRATITE NA 24SATA

VIDEO Svih šest Rafalea sletjeli su na Pleso. Državni vrh okupio se oko aviona: 'Ostvarili san!'

Povijesnim preletom od vojne baze kod Bordeauxa u Zagreb stiže prvih šest od ukupno 12 borbenih zrakoplova Rafalea koje je Hrvatska naručila od Francuske

Prva snimka Rafalea i poruka kontroli leta: 'Hrvatsko nebo bit će sigurnije. Stigli smo kući...'
POGLEDAJTE VIDEO

Prva snimka Rafalea i poruka kontroli leta: 'Hrvatsko nebo bit će sigurnije. Stigli smo kući...'

Piloti Hrvatskog ratnog zrakoplovstva s višenamjenskim borbenim avionima Rafale danas 25. travnja 2024. godine oko 12 sati prilikom ulaska u hrvatski zračni prostor stupili su u kontakt s Hrvatskom kontrolom zračne plovidbe. U hrvatski zračni prostor ušli su u području Istarske županije, a poletjeli su s aerodroma u francuskom Bordeauxu nešto prije 11 sati. Prilikom ulaska u hrvatski zračni prostor, piloti Hrvatskog ratnog zrakoplovstva poslali su poruku svim hrvatskim građanima s ovog povijesnog preleta: "Upravo ulazimo u hrvatski zračni prostor koji će od danas biti još sigurniji. Hrvatski Rafale i hrvatski piloti su stigli kući!"
Dvije 'madamice' su u Zagrebu godinama vodile posao. Za sat vremena naplaćivale 159,27 €!
ZARADILE 30 TISUĆA EURA

Dvije 'madamice' su u Zagrebu godinama vodile posao. Za sat vremena naplaćivale 159,27 €!

DETALJI OPTUŽNICE Spolne usluge oglašavale su pod naslovima 'Plava bomba 35 g.', 'Mazna37', 'Vatrena plavuša, grudi 4' i slično. Neki od muškaraca su odlazili kada bi vidjeli da žena ne odgovara opisu iz oglasa