Komentari 71

Ministar: HNS mora stati pred ogledalo i pljunuti u to što vidi

3

Ministar Jovanović koji je bio na utakmici Istre i Rijeke koja je prekinuta zbog bakljade odobrava odluku suca da zviždi kraj, ali struka kaže da je to bila greška

Utakmica između Istre i Rijeke u 24. kolu domaćeg prvenstva kao i glavni sudac susreta Marijo Strahonja ući će u povijest kao prvi ogled ikad prekinut u Hrvatskoj i kao i prvi i jedini djelitelj pravde koji se usudio donijeti takvu odluku.

O tome što će biti s prekinutom utakmicom, hoće li se priznati pobjeda Istre koja je u tom trenutku vodila 1-0, ili će biti odlučeno o pobjedi jedne momčadi 3-0 za okruglim stolom ili će se pak primjeniti treća mogućnost, odnosno ponovno odigravanje utakmice biti će odlučeno u ponedjeljak, kada povjerenik HNL-a Brezni i disciplinska komisija pregledaju snimke i dobiju izvješća. To je bar izjavljivao Josip Brezni neposredno nakon utakmice, ali čini se kako mu od triju opcija preostaje tek jedna. Ponavljanje susreta jer kako tvrdi struka Marijo Strahonja kod prekida utakmice nije poštivao nove naputke pravilnika.

Vrijeme je da Mamić, Marković i Srebrić stanu pred ogledalo i pljunu ono što vide!, odriješit je ministar

Susretu u Puli prisustvovao je i ministar obrazovanja, znanosti sporta Željko Jovanović koji nije propustio priliku da se ponovo okomi na vrh HNS-a, ali i da podrži odluku o prekidu utakmice.

- Moram reći i ovo, ovo je vrhunac cirkusa u našem nogometu. Ovo je prvenstvo neregularno, liga je pred raspadom. Koliko god to grubo zvučalo, vrijeme je da Mamić, Marković i Srebrić stanu pred ogledalo i pljunu ono što vide! - rekao je ministar Jovanović nakon susreta u Puli.

Jovanović ne vidi ništa spornog u prekidu. Smatra da pirotehnička sredstva nisu uopće smjela biti na stadionu i posve podržava odluku suca da u 70. minuti sudi kraj.

Odlučio sam trezveno, na navijače nije utjecalo upozorenje spikera, Strahonja se branio

- Na žalost, zbog ljudi koji gledaju samo svoje interese poput Mamića ispaštaju klubovi poput Istre i čovjeka koji je u privatizaciji odlučio uložiti u ovaj klub. Istra ne bi smjela ispaštati zbog svega ovoga, razgovarao sam s čelnicima oba kluba. Rekli su da su spremni odigrati novu utakmice pred praznim tribinama. I još nešto, tvrtka koja je osiguravala utakmicu morala bi vratiti novac klubu, jer nisu obavili svoj posao kako treba. Nisu smjeli dozvoliti da se na tribine unesu pirotehnička sredstva zbog kojih je utakmica prekinuta - kazao je ministar.

Nije smjelo biti prekida, utakmica se ponavlja

Ministar se s odlukom suca u potpunosti slaže, ali struka tvrdi da se Strahonja nije pridržavao novih naputaka prema kojima nije smio u tom trenutku prekinuti susret. Strahonja je u 70. minuti, nakon gola Istre zbog bakljade na tribini, odsvirao kraj utakmice i poslao sve u svlačionicu. Već je desetak minuta ranije krenula prva bakljada, ali gostujućih navijača i tada je susret prvi put prekinut. Bakljada Demona nakon gola bila je drugi incident na utakmici, a tek bi treći opravdao prekid.

Procedura kaže da se susret može prekinuti tek nakon treće bakljade. Tad se sudac treba sastati s predstavnicima klubova, delegatom, voditeljem osiguranja i odlučiti kako dalje. Također, može prekinuti susret nakon treće bakljade, kad mu policija to odobri. No dvije ga momčadi odlukom suca nisu dočekale, pod tuševe su otišli dvadeset minuta prije isteka regularnog vremena.