Komentari 238

Pala je 'petarda'! Fantastična Hrvatska srušila je Norvešku

17

Čudesno efikasnom igrom u nastavku hrvatska nogometna reprezentacija svladala je Norvešku 5-1 i tako se na najbolji mogući način odužila rasprodanom Maksimiru

Niko Kovač nastavio je besprijekoran niz u domaćim kvalifikacijskim utakmicama na kormilu hrvatske nogometne reprezentacije. Nakon Islanda (2-0), Malte (2-0) i Azerbajdžana (6-0), "kockasti" su slavili i protiv Norveške u Maksimiru čak 5-1 i tako došli korak bliže Europskog prvenstva u Francuskoj.

Novo lijepo saznanje za hrvatskog izbornika činjenica je što je do slavlja došao pred gotovo rasprodanim Maksimirom nakon podosta vremena. Dvoboj je pratilo 23.912 gledatelja.

Raspucana je bila Hrvatska izvan šesnaesterca. Poveli smo nakon preciznog udarca Marcela Brozovića u 30. minuti s 20 metara, a još precizniji bio je Ivan Perišić novim golom s distance u devetoj minuti nastavka. Ivica Olić digao je 3-0 u 65. minuti, a do kraja su Norvežani stigli zapucati penal, izazvati crveni karton Vedrana Ćorluke te smanjiti preko Alexandera Tetteyja na 3-1.

Zadnja je ipak bila naša, pa je Schildenfeld glavom četiri minute prije kraja postavio 4-1, a Danijel Pranjić u 93. minuti zaključio nestvarno efikasnu hrvatsku večer.

Brozovićeva treća sreća

Poprilično defenzivno postavila se Norveška od samog početka. Izbornik Per-Mathias Høgmo postavio je momčad bez klasičnog napadača, a špice su glumili Tarik Elyounoussi te Martin Ødegaard, zvijezda Real Madrida koji je sa 16 godina i 101 danom starosti postao najmlađi Europljanin koji je zaigrao u nekoj službenoj utakmici za bilo koju reprezentaciju.

Takva formacija nije pretjerano pomogla gostima koji su u obrani djelovali čvrsto, a prema naprijed su pokušali priprijetiti brzim probojem po boku. Recept protiv takve obrane bio je udarac iz daljine u čemu je prednjačio Brozović. Prvo u petoj, potom u 20. minuti, da bi treći pokušaj u 30. minuti bio sretan. Krasno je potegao Marcelo s 20 metara i pogodio donji lijevi kut Nylandova gola.

Taj je gol bio najzanimljiviji trenutak prvog dijela u kojem je Hrvatska dominirala, a Norveška nije niti zapucala po golu. No zato je u drugom poluvremenu prštalo na sve strane.

Briljantan gol Perišića, Ćorluka pokvario slavlje

Devet minuta u nastavku trebalo je Ivanu Perišiću da postigne svoj četvrti gol u ovim kvalifikacijama i sjajno naznačio povratak nakon ozljede. Odigrao je dupli pas s imenjakom Perišićem i kirurški precizno s 20 metara iskosa pogodio donji desni kut. Devet minuta potom pogodio je i Olić iz blizine za 3-0 nakon što mu je Mandžukić fino spustio loptu glavom na peterac.

Sve se činilo idealnim po Kovačevu momčad, a onda je slavlje malo pokvario Vedran Ćorluka. U 68. minuti dobio je prvi žuti karton fauliravši Elyounoussija za penal Norveške, a šest minuta potom zbog još jednog faula nad istim igračem zaradio i isključenje. Na sreću po Hrvatsku, Elyounoussi je iz penala pogodio stativu, a Subašić se potom iskazao obranom šuta iz blizine.

Tri gola u zadnjih deset minuta

S desetoricom igrača na terenu Hrvatska ipak nije mogla izdržati bez primljenog gola. U 81. minuti Alexander Tettey zaokružio je večer golova izvan šesnaesterca lijepim potezom s 20-ak metara u donji desni kut. Ni Danijel Subašić, koji se u drugom dijelu istaknuo s pet sjajnih obrana, ništa nije mogao kod tog pokušaja.

Primili su "kockasti" gol, ali su do kraja zabili još - dva. Gordon Schildenfeld u 86. minuti nakon Srnina kornera zakucao je glavom loptu za 4-1, a Danijel Pranjić iz gužve u zadnjim sekundama nadoknade pogodio za 5-1. Obojici su to bili prvi golovi za nacionalnu momčad.

Hrvatska je u petom kolu kvalifikacija došla do četvrte pobjede i s 13 je bodova vodeća momčad skupine H. U drugoj utakmici skupine Azerbajdžan je u debiju Roberta Prosinečkog u službenoj utakmici svladao Maltu 2-0, dok Italija od 20:45 gostuje u Sofiji kod Bugarske.

Kvalifikacije za Euro 2016., skupina H, 5. kolo:

• Hrvatska - Norveška 5-1 (Brozović 30', Perišić 54', Olić 65', Schildenfeld 86', Pranjić 90+3' / Tettey 81')