Komentari 277

Srbi zabili 2 gola u nadoknadi za potpuni šok usred Albanije

5

Zahvaljujući pobjedi Portugala protiv Danske, Albaniji je ostala mogućnost da u posljednjem kolu pobjedom protiv Armenije osvoji 2. mjesto i ode izravno na EP

Još od poznatog drona na utakmici u Beogradu očekivala se uzvratna utakmica Albanije i Srbije. Iako je riječ o kvalifikacijskoj utakmici za Europsko prvenstvo 2016. godine, natjecateljski karakter zapravo je pao u drugi plan zbog dvije stvari. Jedna je svakako politička situacija i povijest dvaju naroda, a druga činjenica kako je Srbija i prije ove utakmice izgubila sve mogućnosti za plasman u Francusku. Albanija je pak uoči susreta imala priliku izboriti plasman na Euro, no na to će ipak pričekati. Srbija je nakon utakmice koja je od samog početka 'mirisala na nulu' na kraju ipak slavila rezultatom 2-0, ali zahvaljujući pobjedi Portugala protiv Danske, Albaniji je ostala mogućnost da u posljednjem kolu pobjedom protiv Armenije osvoji drugo mjesto i ode izravno u Francusku.

Veliko osiguranje spriječilo incidente

Utakmica je na Elbasan Areni igrana pod nevjerojatno velikim osiguranjem od nekoliko tisuća policajaca i redara na stadionu, uz helikoptere koji su nadlijetali stadion te čak i postavljene snajperiste na vrhu stadiona. Uoči susreta iz Albanskog nogometnog saveza poručili su kako im niti stadion od 150.000 mjesta ne bi bio dovoljan za sve koji žele prisustvovati 'povijesnoj utakmici'. Nekako se na tribine stadiona smjestilo otprilike 12.000 gledatelja koji su bučno navijali za Albaniju, no izuzmemo li bučno zviždanje srpskoj himni, većih incidenata na tribinama nije bilo.

Igralo se čvrsto i u visokom ritmu od samog početka, ali i primjetno s velikim oprezom jer su obje momčadi bile svjesne kako bi jedan gol mogao i odlučiti pobjednika. Nakon par poluprilika s obje strane, Srbija je ta koja je prva imala veliku priliku. U 22. minuti izveli su gosti dobru kombinaciju iz kornera, a Ivanović je natrčao na loptu i snažno pucao s desetak metara, no lopta je otišla preko gola.

Rizzoli poništio gol Srbije

U 37. minuti uspjela je Srbija i povesti, no 44-godišnji talijanski sudac Nicola Rizzoli poništio je gol. Nakon sjajne akcije na lijevoj strani, Ljajić je pucao iz sredine šesnaesterca, no Tošić se tada sudario s Berishom i srušio domaćeg golmana te ga tako onemogućio u obrani. Rizzoli je dosudio prekršaj nad golmanom i poništio gol uz velike proteste gostujućih nogometaša. Bilo je tu i malo žešćih rasprava među igračima, no sve se ipak mirno nastavilo.

U nastavku utakmice nastavila se oprezna igra, a prva prava prilika bila je u 60. minuti kada je Xhaka odlično pucao s desne strane, a lopta otišla paralelno s gol crtom bez da je itko od domaćih igrača stigao reagirati i postaviti nogu.

Cikalleshiju obranio Stojković

U 76. minuti bivši igrač RNK Splita Sokol Cikalleshi odlično je opalio iskosa s lijeve strane, ali još je bolje obranio Stojković. Odlična prilika za domaćine, no iskazao se gostujući golman.

Pravu dramu mogao je u 89. minuti napraviti Miralem Sulejmani, inače rodom s Kosova, koji je pobjegao u šesnaestercu, no dao si je predug 'for' i Berisha je stigao blokirati njegov pokušaj. Ono što nije uspjelo Sulejmaniju uspjelo ja zato Kolarovu, koji je u prvoj minuti sudačke nadoknade odlično pucao s lijeve strane i pogodio u suprotni kut za vodstvo gostiju.

Šokantna završnica

Imali su domaćini slobodni udarac nekoliko minuta kasnije i praktički svi su krenuli pred gol Stojkovića, no obranili su se Srbi i krenuli u kontru koju je istrčao Ljajić i lobao Berishu za konačnih 2-0 i potpuni šok na Elbasan Areni