Komentari 2

Formula 1 i Moto GP ostali bez legende: Umro je John Surtees

1

John Surtees jedini je čovjek u povijesti FIA-inih natjecanja koji je osvojio naslove prvaka u Formuli 1 i Moto GP-u. Preminuo je u bolnici St. George u Londonu u 84. godini života...

Jedno od najvećih imena u povijesti britanskog utrkivanja, John Surtees, u petak je preminuo u popodnevnim satima. John Surtees rođen je 1934. godine u engleskom gradu Tatsfieldu. Karijeru je započeo kao vozač motocikla, a prvu pobjedu ostvario je 1955. na stazi u Ulsteru u klasi 250 kubika.

Odvezao je ukupno 51 utrku. Pobijedio je 38 puta i osvojio je ukupno sedam naslova u različitim klasama. Godine 1960. se prebacio u Formulu 1. S 26 godina je debitirao na VN Monaca u Lotusu.

Već na drugoj utrci, VN Velike Britanije, Surtees je zauzeo drugo mjesto, a  svoj prvi 'pole position' je osvojio u kvalifikacijama za VN Portugala. Vrhunac karijere doživio je u Scuderiji Ferrari. S dečkima iz Maranella je osvojio naslov prvaka Formule 1 1964. godine i tako postao jedinim čovjekom u povijesti koji je uspio povezati naslove u Formuli 1 i Moto GP seriji.

Posljednju utrku u Formuli 1 startao je 1972. na VN Italije, ali ju nažalost nije završio zbog problema s dovodom goriva. Ukupno je startao 111 puta u Formuli 1, osam je puta startao s najbolje startne pozicije, a pobijedio je u šest utrka.

U međuvremenu, nastupao je i na utrkama 24 sata Le Mansa. Najbolji plasman ostvario je 1964. godine u Ferrariju, kada je zauzeo treću poziciju na kraju utrke.