Ivan Horvat sedmi, Lavillenie bez plasmana, Sobera prvak!

1

Horvat je preskočio 5,30 metara i završio je sedmi u finalu Europskog prvenstva. Rekorder i trostruki europski prvak Renaul Lavillenie ostao je bez plasmana, a prvi je bio Robert Sobera

Hrvatski rekorder u skoku motkom 22-godišnji Ivan Horvat završio je nastup u finalu Europskog prvenstva u Amsterdamu na diobi osmog mjesta s preskočenih 5,30 metara, a svjetski rekorder i trostruki europski prvak Francuz Renaud Lavillenie ostao je bez plasmana.

Za naslov europskog prvaka trebalo je preskočiti 5,60 metara iz prvog pokušaja, što je učinio 25-godišnji Poljak Robert Sobera. Čeh Jan Kudlička osvojio je srebro, a u nevjerojatnom raspletu finala bronca je otišla Slovencu Robertu Renneru koji je u prvom pokušaju svladao 5,50 metara.

Ivan Horvat je iz prvog pokušaja preskočio početnu visinu, a na 5,50 m imao je u prva dva pokušaja potrebnu visinu, ali je oba puta došao preblizu letvici i rušio ju nogama. U trećem pokušaju samo je protrčao.

Kad su svi ostali završili natjecanja s tri rušenja na 5,70 m, na zaletištu se pojavio Renaud Lavillenie.

Svi su očekivali još jednu laku pobjedu svjetskog rekordera i osvajanje četvrtog naslova europskog prvaka, ali mu se dogodio nevjerojatan kiks. Sva tri puta je rušio letvicu na 5,75 m i ostao bez plasmana.