To je to što me zanima!

Dugi odmor: Kada zahladi životinje spavaju zimski san

Neke životinje tijekom zime hiberniraju, odnosno spavaju zimski san. Iako puno ljudi misli da i medvjed spava, on je u stanju zimske letargije i lako se budi
Vidi originalni članak

Pažljivi promatrači životinja znaju da neke od njih zimi nestanu. Ptice se presele u južnije, toplije krajeve, ali u nekom trenutku nestanu i sisavci koji ne sele. Oni tijekom zime hiberniraju, odnosno spavaju zimski san. 

To je stanje koje je slično jako dubokom snu, a životinje hiberniraju kako bi preživjele zimu jer tijekom najhladnijeg godišnjeg doma hrane ima jako malo ili je uopće nema. Nekima od životinja koje spavaju zimski san tjelesna temperatura za to se vrijeme spusti na temperaturu okoliša. Recimo ako hrčak zaspi u brlogu u kojem je temperatura 12 stupnjeva Celzijevih onda će se i njegova tjelesna temperatura biti tolika. 

Kako bi preživjele zimu životinje u vrijeme hibernacije troše jako malo energije.

Mnoge životinje spavaju zimski san. Da ih nabrajamo sve popis bi bio ogroman. Među poznatijim spavačima su hrčak, šišmiš, koala, jež...

Medvjedi nisu pravi spavači

Iako se i medvjede obično nabraja među zimske spavače oni zimu zapravo provode u stanju koje se naziva zimska letargija. Ne spavaju pravi zimski san. Njegova temperatura tijekom tog razdoblja iznosi 30 stupnjeva Celzijevih, a iz stanja se vrlo lako može probuditi. Pravi spavači ne mogu tako lako. 

Ako se medina temperatura spusti ispod 15 stupnjeva Celzijevih on će uginuti, dok pravi spavači mogu preživjeti bez posljedica i tjelesnu temperaturu od samo 3 stupnja Celzijeva.

Među hibernatorima su uglavnom male životinje. 

Životinje se bude iz zimskog sna da bi jele

Dakle, spavači zimsko sna dijele se na prave i one koji nisu pravi. 

Kada osjete  unutarnje biološke satove i promjene u prirodi poput kraćih dana pravi hibernatori znaju da je vrijeme za zimski san. Iz njega se ne mogu lako probuditi, a ako to napravimo oni će se kretati vrlo sporo i bit će ukočeni. Na spavanje odlaze kada se spuste temperature. Ježevi tako idu spavati kada temperatura padne na 15 stupnjeva Celzijevih.

Životinje koje nisu pravi hibernatori odlaze spavati kada padne temperatura ili kada više nemaju hrane, a iz sna se lako bude. 

Već na ljeto neki hibernatori počnu skupljati velike količine hrane za zimu, a neki se jako udebljaju tako da imaju zalihe masnog tkiva. Iz zimskog sna životinje se povremeno probude kako bi obavile nuždu i jele. 


Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare