To je to što me zanima!

Orijentacijsko trčanje: Zabavan sport za cijelu obitelj

Cilj je pronalaženje orijentacijskih zastavica, kontrolnih točaka na kojima svoj prolazak registriraju elektroničkim čipom kojeg nose na prstu
Vidi originalni članak

Obavezna oprema svim natjecateljima orijentacijskog sporta su kompas i karta. Čitajući kartu moraju se znati snaći na nepoznatom terenu, a cilj im je pronalaženje orijentacijskih zastavica, odnosno kontrolnih točaka na kojima svoj prolazak registriraju elektroničkim čipom. Čip nose na prstu, a sa stanice smiju otići tek kad čuju bip za registraciju. Kontrolne točke moraju svladati zadanim redoslijedom.

Petar Glebov/PIXSELL

O terenu ovisi koliko će se brzo kretati. Nekad je teren vrlo strm pa se sporije napreduje. Nekad na kartama znaju čak biti označene i košnice s pčelama kako bi ih trkači zaobišli.


- Zabavan je sport jer se moraš sam znati snaći, ali nije zabavno kad zagaziš u trnje - kaže nam Jan (12).

Petar Glebov/PIXSELL

Ne smeta im čak ni blatnjav teren. Kako bi se lakše kretali, a ne sklizali, od opreme su im jako bitne posebne orijentacijske “kopačke”.

- Sport je naporan, pogotovo na dugim stazama. Moraš naučiti koliko ćeš brzo trčati da ne izgubiš snagu, ali super je to što sam uvijek u prirodi - kaže Vili (12). Vjeko (12) kaže da se u godinu dana nikad nije izgubio na terenu. Na tečaj orijentacijskog trčanja klub Vihor upisuje od 26. ožujka.

Trčanje, ali i snalaženje 

Za orijentacijsko trčanje mora se odlično razumjeti karta. No fizička priprema je isto bitna pa se svaki dan trči. Članovi kluba Vihor treniraju u prirodi, najčešće u Maksimiru ili na Medvednici.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare