To je to što me zanima!

'Pariz Bliskog istoka' se uvijek uspio izdignuti iz pepela

Bejrut se prvi put spominje u egipatskim spisima u 15. stoljeću prije Krista. Danas u njemu živi gotovo dva milijuna ljudi. Zbog bogatstva ga zovu “azijska Švicarska”
Vidi originalni članak

Povjesničari ga zovu gradom feniksom jer je u ratovima čak sedam puta bio razrušen do temelja, ali uvijek se uspio uzdignuti iz pepela poput mitske ptice Feniksa. Bejrut se prvi put spominje u egipatskim spisima u 15. stoljeću prije Krista. Danas u njemu živi gotovo dva milijuna ljudi. Zbog bogatstva ga zovu “azijska Švicarska”, a zbog prelijepe arhitekture “Pariz Bliskog istoka”. 

Glavni grad Libanona je do građanskog rata, koji je trajao od 1975. do 1990., bio turistička meka za bogate Europljane te dom različitim nacijama i vjerama. Bejrut leži na obali Sredozemnog mora. Glavna je i najveća libanonska luka. 

Zaštitni znak grada je stablo cedra. Nekad su drvoredi krasili cijeli Libanon, a danas ih je ostalo samo 300-tinjak. Stari su oko 3000 godina, pa ih je UNESCO odlučio uvrstiti na popis svjetske baštine. Bejrut zbog niza sveučilišta zovu i studentskim gradom. U njemu je osnovana prva pravna škola u svijetu. Svaka turistička tura u Bejrutu obavezno uključuje posjet morskim stijenama Pigeons’ Rock u naselju Raouché i ostacima starih rimskih javnih bazena.

Grad u kojem svatko može pronaći nešto za sebe 

Libanonska metropola je jedan od najskupljih gradova na Bliskom istoku. Gradske vlasti ponose se starim crkvama i džamijama, ali i razuzdanim noćnim životom, koji privlači sve više mladih iz cijelog svijeta.


Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare