To je to što me zanima!

Pirati su uzimali plijen za sebe, a najpoznatiji je bio Crnobradi

Pirati su bili krvoločni nasilnici ovisni o nasilju u pljački. Stega na brodovima je bila izuzetno jaka, a u borbi nije bilo pravila
Vidi originalni članak

Već smo napomenuli kako piratstvo se ne bi trebalo miješati sa gusarenjem, koje je kroz povijest bilo legitiman oblik ratovanja na moru. No tko su onda bili pirati?

Pirati su pljačkaši koji vrše razbojstva na moru, ponekad i na obali. Pirati su bili krvoločni nasilnici ovisni o nasilju u pljački. Stega na brodovima je bila izuzetno jaka, a u borbi nije bilo pravila. 

Piratstvo je nastalo još u antičkim vremenima ali najviše se raširilo tijekom 17. stoljeća na Karibima iliti Novom sviejtu.

Iako je početkom 19. stoljeća bilo gotovo iskorijenjeno, krajem 20. stoljeća ponovno se pojavilo. Danas pirati najviše djeluju na Tihom i Indijskom oceanu i veliki su problem za međunarodnu trgovinu. 

Zlatno doba piratstva

Iako je piratstvo prisutno od samih početaka brodova, masovnost je počela pomorskim rivalstvima Španjolske i Engleske, prije svega, ali i Francuza te Nizozemaca u 16. stoljeću. Karibi su tada bili Španjolsko jezero i Englezi su željeli oslabiti utjecaj mrskih im Španjolaca. Stoga su davali svojim brodovima dopuštenje da pljačkaju sve brodove koji ne nose zastavu Njezinog Kraljevstva. 

Širenje piratstva ujedno je značilo i cvjetanje gradića Port Royala koje je brzo izraslo u glavno okupljalište pirata. Port Royal je krajem 17 stoljeća završio svoje postojanje nakon što su ga uništili potres te tsunami koji je došao kao posljedica potresa. 

Porijeklo piratske zastave, crne sa mrtvačkim simbolima, ni dan danas nije stopostotno sigurno. Pretpostavlja se da su prvi pirati, francuskog porjekla nosili potpuno crvenu zastavu koju su nazivali Joli Rouge odnosno lijepa crvena. Preuzeli su je svi pirati, ali su od 16. stoljeća počeli koristiti crnu sa mrtvačkim simbolima te su je na engleskom počeli nazivati Jolly Rogers. Crna zastava sa mrtvačkim simbolima je trebala kod napadnutog broda izazivat led u kostima pa je to bio jedan od prvih oblika psihološkog ratovanja.

Život na brodovima

Unatoš okrutnosti, iznenađujuća je činjenica da su piratski brodovi bili jedna od prvih demokracija! Pravila su bila stroga ali su vrijedila za sve. Svatko je imao isti postotak od zarobljenog blaga a čak je postojao i određeni sustav zdrastvenog osiguranja! Isto tako, ukoliko se zarobio i opljačkao brod koji je prevozio robove, robovi su mogli ostati kao članovi posade! Kod pirata nije bila važna boja kože pa su zabilježeni i slučajevi tamnoputih pirata sa bijelom posadom!

Unatoč uvaženom mišljenju o velikim gusarskim brodovima, pirati su voljeli više male i brze jedrlice sa jednim jaroblom i velikim jedrom, bile su dugačke preko 20-tak metara i sa po 100 članova posade.

 Kako su brodovi bili prenatrpani život na njima je bio težak, spavalo se po palubi na kojoj je svatko imao svoj kutak sa škrinjom a u slučaju nevremena i kiše spavalo bi se u potpalublju među topovima.

Kako su napadali druge brodove?

Taktika napada na brodove zasnivala se na obmani, iznenađenju i zastrašivanju. Kada bi ugledali brod na horizontu plovili bi određeno vrijeme istim pravcem kako bi ocjenili koliko brod ima ljudi i koje mu je naouražnje. Ukoliko bi se odlučili na napad približili bi se, obično pod prijateljskom zastavom, prišli bi blizu, nekada bi čak i molili za vodu. Zatim bi cijela posada uz gromoglasne uzvike izletila na palubu i počela napad na brod. 

Najpoznatiji pirat - Crnobradi

Pravim imenom Edward Teach bio je jedan od najkrvoločnijih pirata. Poznat po svojoj dugoj crnoj bradi u napad je kretao sa šest pištolja, bodežom i mušketom te upaljenim šibicama koje bi zatakao ispod šešira kako bi zastrašio protivnika.

Ubijen je 22. studenog 1718. godine.


Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare