To je to što me zanima!

Što to deve nose u grbi, a nije voda?

Deve žive u sjevernoj Africi i u jugoistočnoj Aziji. Može ih se vidjeti i u većini zooloških vrtova. Teže čak 500 kila
Vidi originalni članak

Kamila ili deva su porodica sisavaca iz reda parnoprstaša. Postoje dvije vrste deva, jednogrba i dvogrba. Ove simpatične životinje u grbama drže mast koja im služi za dugo preživljavanje bez hrane i vode. Krase ih dugi, tanki vrat, mala glava te relativno dugačke i vitke noge. U odnosu na veličinu postoje razlike između deva starog i novog svijeta. Dok su vrste iz novog svijeta teške između 35 i 150 kilograma, deve starog svijeta teže od 300 pa do 700 kilograma. Suprotno većini drugih parnoprstaša koji se oslanjaju na vrhove prstiju “obučene” u kopito, deve dodiruju tlo predzadnjim i zadnjim člancima prstiju. Nemaju kopita nego samo savijene nokte koji štite samo prednji rub stopala. U prirodi žive u velikim skupinama koje se sastoje od jednog mužjaka, više ženki i zajedničkog potomstva. Mladi mužjaci protjerani iz skupine u kojoj su došli na svijet u vrijeme spolnog sazrijevanja tvore grupe samaca. Deve su biljojedi i najdraža hrana im je trava. Životni vijek im je 28 godina.

U grbi nije voda

Iako mnogi misle da devine grbe služe za spremanje vode, one su za zalihu masti i mogu prihvatiti do 40 litara. Tijekom duljih kretanja pustinjom gotovo uopće ne nalaze hranu. Tada njihove grbe gube oblik i počinju ličiti na mlitave vreće.

Jahanje na devama

Najveća zabava u pustinji Sahara je definitivno jahanje na devama. Iako je temperatura oko 50 Celzijevih stupnjeva i osjeti se jako vreli pustinjski vjetar, druženje s ovim simpatičnim životinjama svi opisuju kao neponovljivi doživljaj.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare