To je to što me zanima!

Planovi u 2013. godini: kako postaviti prave ciljeve?

U novu godinu većina ljudi ulazi s novim planovima. Do kraja prvog kvartala većina nas će priznati da - dio planova nećemo biti u stanju realizirati
Vidi originalni članak

Realizirati ih nećemo moći zbog više razloga, naprimjer preambiciozni planovi, nestanak entuzijazma, nepredviđeni događaji i slično. Osim što je dio stanovnika Hrvatske odlučilo nakon 1. siječnja krenuti na dijetu (ok, dio je krenuo i na skijanje), nadamo se da je dio donio odluke vezane uz bolje upravljanje osobnim  financijama.

Ako niste zadovoljni sa svojim upravljanjem osobnim financijama, vrijeme je za promjene. Prije nego što donesete odluku, napravite plan kako ćete zadanu odluku realizirati. Definirajte kontrolne točke kako bi mogli pratiti odvija li se sve prema planu. Također treba donijeti i plan B (preinaka plana A, ako nešto krene krivo).

Što planirati?

  • Povećanje iznosa mjesečne štednje – iako je financijska situacija loša, dio stanovništva ipak može racionalnijim trošenjem (ne kupovati ono što nam ne treba) povećati udio mjesečne štednje
  • Smanjenje potrošnje – ovo je druga strana ogledala prethodne točke. Ako mislite da više nemate gdje smanjiti potrošnju, stavite sve svoje troškove na papir to bi vam trebalo pomoći da još jednom odvagnete svoje troškove
  • Planiranje kućnog budžeta – mnogo ovo ne rade, princip je jednostavan. Na papir napišite sve svoje godišnje prihode, najbolje na mjesečnoj razini. Glavnina stanovništva prihode ostvaruje od plaća i mirovina, dok se troškovi uglavnom odnose na režije, sezonsku kupnju odjeće, kupnju školskih udžbenika, plaćanje rata kredita, popravak/ kupnja kućanskih aparata i slično. Zašto je važno prihode i rashode staviti na papir? Na ovaj način najbolje ćete shvatiti gdje novac “curi”, koliko možete uštedjeti, imali mjesta za nove investicije i slično.

Kako početi?

  • Najbolje je započeti s planiranjem kućnog budžeta, excel tablicu možete napraviti sami.
  • Važnost u planiranju je biti realan! Planiranje kula u pijesku ne obećava rezultat. Ako mislite da plan nećete moći realizirati sami, zamolite ukućane da vam budu podrška (oni koji će vam udijeliti packe ako se ne pridržavate zadanog plana). 
  • Ne zaboravite postaviti kontrolne točke (npr. u travnju planirani iznos štednje mora iznositi xy kuna, troškovi od siječnja do lipnja moraju se smanjiti 3,5% i slično).

Što će se dogoditi ako ne realiziramo plan?

Iskreno, na ovo pitanje nemamo konkretan odgovor, sve ovisi o vašoj trenutnoj situaciji. Ako u prethodnim razdobljima niste uspjeli ostvariti svoje financijske odluke, naš savjet je pokušajte ponovno ove godine. Zašto? Odgovor: „Što je opcija? Ne učiniti ništa i dobiti iste rezultate kao prethodnih godina, a možda ćete ove godine imati veću disciplinu i ostvariti zadane ciljeve“. 

O autoricama 

Ana i Danijela su ekonomske stručnjakinje koje su iskustvo stekle radom u bankarstvu, autorice su knjige "Tajne uspješnog poslovanja – vodič za srednja i mala poduzeća" (download/preuzimanje) i bloga "Novac i djeca" u sklopu Blogosfere Večernjeg lista. Također, u sklopu njihovog novopokrenutog projekta "Hrvatski institut za financijsku edukaciju", možete se informirati o financijskoj pismenosti. Svojim savjetima će vam pomoći da što bolje upravljate svojim financijama.

Idi na 24sata

Komentari 1

  • KleopatraZD 10.01.2013.

    Najbolji mi je savjet da povećamo štednju, a meni još fali za osnovne stvari.

Komentiraj...
Vidi sve komentare