To je to što me zanima!

Zbog uhljeba cijeli javni sektor puno košta, a plaće su male

U državnoj i javnoj upravi, nažalost, ima višak zaposlenih, ali manjak radnika. Oni koji rade će otići jer su premalo plaćeni ili će konstantno biti nezadovoljni i tražiti veće plaće
Vidi originalni članak

Ministar financija uhvatio se za glavu. Premijer je odlučio da digne plaće svima u javnom sektoru. Godinu dana kasnije ministar financija je morao uvoditi nove poreze jer je stigla kriza. Ovo se odigralo prije 11 godina. Ivo Sanader je pred izbore dizao plaće, Ivan Šuker se hvatao za glavu. Recesija je došla godinu dana nakon izbora i Hrvatska se s njom borila dugih šest godina.

Andrej Plenković se odlučio za sličnu taktiku kako bi izbjegao da mu sindikati dolaze pod prozore i štrajkove. Zasad nije uspio slomiti učitelje, ali vrlo je vjerojatno da će popustiti. S ovim povećanjem, za plaće javne i državne uprave, svih ustanova, agencija, lokalne uprave, ključnih javnih tvrtki, odlazit će od 43 do 44 milijarde kuna.

Golemi je to iznos koji konstantno raste. A zaposleni učitelji, medicinske sestre, policajci, pravosudni policajci i državni službenici tvrde da su i dalje potplaćeni. I tu je cijeli bit problema. Oni zaista zaslužuju veće plaće, ali ih je jednostavno previše. Na valu prosvjeda, u kojima su u prvom planu nezadovoljni učitelji, idu povišice i stranačkim uhljebima negdje u administraciji, načelnicima, voditeljima i onima koji su stavljeni u zapećak nakon smjene vlasti.

Kao da u tvrtki imate 50.000 kuna za plaće i 10 zaposlenih po cijeni od 5000 kuna. Petero radi malo ili ništa, a petero se ubija od posla. Ovih petero koji rade će otići jer su premalo plaćeni ili će konstantno biti nezadovoljni i tražiti veće plaće. A kad ih dobiju, dobije ih i petero neradnika. Da ostavite samo petero radnika, a petero neradnika dobiju otkaz, oni bi imali plaću po 10.000 kuna i bili bi sretni. Ali ovo ne želi provesti ni jedna vlada. Kazniti nerad i nagraditi rad.

Previše je tu stranačkih ljudi, nećaka, djece i druge tazbine. Samo oni su uhljebi. Ne cijeli javni i državni sektor. Jedan direktor javne tvrtke je to jednostavno definirao: Imamo višak zaposlenih i manjak radnika! A ove povišice idu svima.

Idi na 24sata

Komentari 31

  • 26.10.2019.

    Ako se pet zaposlenika ubija od posla, a pet ne radi skoro mošta onda treba otpustiti ovih pet što ne rade ništa i zaposliti tri nova kvalitetna radnika. Zašto? Jer ako ostaviš samo ovih 5 vrijednih slomit će se od posla.

  • livija i ja 26.10.2019.

    dok se ne ukine toliki broj općina,gradova i županija nećemo ići naprijed

  • mladen3x 26.10.2019.

    "Radim od 6,dođem na posao i do 7 sjedim na stolici,zaspao bi ali mi stolica neda jer baš i nije pozicija za spavanje.U 7 dođe šef i objasni plan rada.Sjedimo do 8 i planiramo,odemo,napravimo dio posla i dođemo na gablec u pola 10.Gablec je do 10 ali ga produžimo i do pola 11,ovisi o tome što smo več napravili.Dio se digne sa stolice pa ode nešto raditi(pričati okolo) a dio nakon gableca ostane prespavati.Pošto nemožeš na stolici spavati,mučiš se do 12 i onda bijesan odeš nešto napraviti.To traje do 13(uglavnom radiš 15 min a 45 min pričaš) i onda se sjetiš da radiš do 14 i da je vrijeme da se vratiš u "centralu".U "centrali" sjedneš na stolicu i dio prespavaš a ako ne prespavaš onda gledaš današnje vijesti na mobitelu.15 do 14 se pakiraš i ideš doma.Dođeš doma,nešto pojedeš i ideš "raditi" jer ti tad zapravo počinje korisni radni dan.Radiš oko kuće,kod susjeda,u fušu i tako to i na kraju dana si zadovoljan učinjenim.Takav je radni tjedan.Onda dođe Subota pa ideš u špeceraj ili nešto doma radiš i naveče izađeš van i dođeš ujutro doma i Nedjelju prespavaš jer je sutra novi radni dan.Nekad i promijeniš raspored pa si Subotom doma ali ti je Nedjeljom dosadno pa obiđeš familiju ili prijatelje.Ako ti se zalomi da popiješ,ne brini,odmaraš ponedjeljkom."-radni tjedan jednog uhljeba,istinita prića,nažalost.

Komentiraj...
Vidi sve komentare