To je to što me zanima!

Alzheimerova bolest dolazi podmuklo i otima uspomene

Život s Alzheimerom: Zbog teško prepoznatljivih simptoma, bolest se teško otkriva, a najveći teret brige i njege bolesnika najčešće pada na samu obitelj
Vidi originalni članak

U Hrvatskoj od nekog oblika demencije boluje oko 85.000 ljudi, a Alzheimerova bolest zahvati svaku desetu osobu stariju od 65 godina, pokazuju najnoviji podaci. No ova teška degenerativna bolest može se javiti i ranije, a njezini prvi simptomi su podmukli i lako mogu zavarati. Povremena zaboravljivost, riječi “na vrhu jezika” ili usporenost najčešće se pripisuju brzom životnom tempu i umoru, na stranici Hrvatske udruge za Alzheimerovu bolest ističe voditeljica savjetovališta za obitelji Mira Dajčić. Obitelj teško može odrediti točan početak bolesti.

Zbog brze progresije bolesti i simptoma, bolesnik se vrlo osamljuje, pada u depresiju, osjeća sram, pa se čak i sukobljava s okolinom zbog nerazumijevanja koje ne može kontrolirati.

Alzheimer je bolest koja donosi velike posljedice za cijelu obitelj. Osoba koja se posvećuje njezi bolesnika mora mu se posvetiti u potpunosti jer njega traje 24 sata na dan, a tu su i visoki troškovi liječenja.

Podaci pokazuju kako će se broj oboljelih do 2050. utrostručiti jer je to bolest tipična za starije te će zbog produljenja životnog vijeka sigurno obilježiti budućnost. Stoga je izrazito važno raditi upravo na prevenciji i potpori obiteljima oboljelih. 

- Zdravi stil života, uz kvalitetnu prehranu i odbacivanje cigareta, znatno smanjuju rizik od svih oblika demencije - kaže dr. Ninoslav Mimica, predsjednik Hrvatske udruge za Alzheimerovu bolest i psihijatar u Klinici za psihijatriju Vrapče. Pritom se treba držati svih onih pravila ponašanja koje smatramo zdravima za srce, jer je to zdravo i za mozak.

- Među onima kod kojih se razvio Alzheimer visoki je udio onih koji su u djetinjstvu i mladoj dobi pretrpjeli jači udarac u glavu. Stoga je vrlo važno već od malih nogu, čim djeca sjednu na bicikl i počnu trenirati, zaštititi ih od potencijalnih kobnih udaraca u glavu. Time se smanjuje rizik od pojave demencije - kaže naš sugovornik.

Na Alzheimera upućuje niz simptoma, među kojima su zaboravljivost, promjena osobnosti i donošenje pogrešnih odluka (primjerice, kad osoba litru mlijeka želi platiti novčanicom od 500 kuna), nesnalaženje u vremenu i prostoru te opće nerazumijevanje pojmova i razgovora.

Visoki troškovi 

Liječenje Alzheimerove bolesti u Hrvatskoj stoji tri milijarde kuna na godinu, tj. 35.835 kuna po bolesniku. Od toga 45 posto snosi država, a 55 posto obitelj, ističu u udruzi HUAB. 

Šetnja sjećanja na Svjetski dan Alzheimera

Rujan je mjesec borbe protiv Alzheimera, a u Hrvatskoj se obilježava prvi put. Kako bi se upozorilo na težinu i posljedice ove bolesti, 21. rujna, na Svjetski dan Alzheimera u Zagrebu i Pakracu prošla je Šetnja sjećanja. Brojne se održavaju i u drugim gradovima.

Alzheimer u brojkama

  • U Hrvatskoj obolijeva svaka deseta osoba starija od 65 godina
  • 44 - toliko je milijuna oboljelih u svijetu
Idi na 24sata

Komentari 22

  • melidony 26.09.2014.

    Sve su bolesti više manje podmukle ali ovo je stvarno opako.Ostavlja te živog a oduzme ti sav život, uspomene, identitet, ne znaš kako se zoveš, tko su ljudi oko tebe, djeca, unuci. Užasno.

  • triangle 25.09.2014.

    Ovo je jedna od gorih bolesti uopće.Zatočen u vlastitom umu...nema te fizičke boli

  • malo srce 25.09.2014.

    Ima jedan vic:pitali nekog čovika kad bi moga birati koju bi bolest radije ima-Alzheimerovu ili Parkinsovu.On kaže:pa bolje Parkinsovu jer draže mi je da mi se prolije samo čaša vina nego da zaboravim di mi je cila boca.

Komentiraj...
Vidi sve komentare