To je to što me zanima!

Dostupnost lijekova u Hrvatskoj je bolja, ali ishodi liječenja raka su nažalost puno lošiji

Hrvatska bolje stoji po dostupnosti lijekova od drugih članica EU, no po pitanju liječenja raka situacija je puno gora, a upravo stoga je važno podizanje svijesti o prevenciji te bolesti, istaknuto je na konferenciji
Vidi originalni članak

Tema borbe protiv raka je jedna od ključnih tema u Europskom parlamentu s obzirom na to da se 40 posto slučajeva može spriječiti rečeno je na konferenciji "Fight & Win" održane povodom Svjetskog dana borbe protiv raka. te dodano da Hrvatska upravo stoga slijedi Europski plan za borbu protiv raka čiji je fokus na prevenciji i ranom otkrivanju bolesti.

Europska unija je usmjerila oko 170 milijuna eura na skrb oboljelih od raka.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

- Ovog puta ne moramo postavljati pitanja ima li novca, imamo ga, samo ga trebamo na kvalitetan način iskoristiti - rekla je Sunčana Glavak, zastupnica u Europskom parlamentu i glavna organizatorica skupa.

Zastupnica se osvrnula i na aktualne podatke, gdje je Hrvatska bolja po dostupnosti lijekova od drugih zemalja EU, a po pitanju liječenja raka je situacija gora.

NOVE NADE Nova oružja u borbi protiv raka: Od umjetne inteligencije pa sve do cjepiva i genske terapije

- Nisu sve zemlje u EU jednako razvijene i nemaju iste zdravstvene sustave, no moramo vidjeti kako možemo iskoračiti naprijed - objasnila je Glavak.

Rak pluća i dalje najčešći uzrok smrti

Rak pluća je i dalje najčešći uzrok smrti u Hrvatskoj i u EU, no postoje razlike u broju oboljelih na broj stanovnika u pojedinim državama. U Hrvatskoj je najčešći rak prostate, pluća i debelog crijeva kod muškaraca, a kod žena rak dojke, pluća i debelog crijeva, no u slučaju raka dojke smanjena je smrtnost za 25 posto putem preventivnih pregleda.

- Kada dobijete onu omotnicu kod kuće nemojte ju ostaviti negdje sa strane - upozorila je Glavak upozoravajući na slabe odazive na nacionalne preventivne programe i važnosti podizanja svijesti građana o prevenciji.

Skrenuta je pažnja i na Europski digitalni centar za karcinom koji može biti prilika našim stručnjacima da se bolje povežu i rade na europskoj razmjeni podataka.

Beroš: Ministarstvo je bolno svjesno razine onkoloških problema

Na situaciju u Hrvatskoj se osvrnuo i ministar zdravstva Vili Beroš  istaknuvši da je ministarstvo "bolno svjesno" razine onkoloških problema u populaciji.

- Osnovni koncept i specifični ciljevi zdravstvene reforme, koje moramo provesti, je jačanje prevencije i rane detekcije oboljenja. U potpunosti smo u skladu s Europskim planom borbe protiv raka - rekao je Beroš.

TOP 15 Najbolji recepti za zimske salate koje će oduševiti baš svakoga

Što se tiče preventivnih programa ministar Beroš je istaknuo da tu ključnu ulogu ima Hrvatski zavod za javno zdravstvo koji radi na detekciji načina kako u Hrvatskoj utemeljiti preventivne zdravstvene preglede za spol i dob kad je to potrebno. Osvrnuo se i na uspjeh nacionalnog programa za prevenciju raka dojke te upozorio na slab odaziv muškaraca na preventivne programe usmjerene na rak debelog crijeva.

Idi na 24sata

Komentari 1

  • kadćekraj 04.02.2023.

    Hrvatsko zdravstvo sve više sliči na američko.Osobito kad oboliš od raka.Na Klinici za tumore u Zagrebu mogao si birati liječnika sad više ne.Svako malo ne radi mamograf,uz,magnet,ct čekaš mjesecima.Privatni pregledi su skupi.Onkolozi se prave mutavi pa do dobrog liječnika teško i dođeš osim ako nemaš špagu ili si od face, faca.Neki su od bolničkih odjela napravili svoje prćije pa ne možeš ni prismrdit.Uglavno hrvatsko zdravstvo postalo je Las Vegas.Kockaju se sa životima ljudi.Uz to ako još nemaš podršku kod kuće i na radnom mjestu...Zato ljudi umiru više u Hrvatskoj u odnosu na druge europske države gdje pacijenti nisu izloženi dodatnom stresu.

Komentiraj...
Vidi sve komentare