To je to što me zanima!

Glazba ublažava bol: Pariška violončelistica svira štićenicima doma za palijativnu skrb

Jedanput tjedno sobama doma za palijativnu skrb 'Jeanne Garnier' u Parizu odjekuju nježni zvuci violončela. Štićenici doma kažu kako im glazba ublažava bol
Vidi originalni članak

Claire Oppert (55), koncertna violončelistica školovana na Moskovskome konzervatoriju petkom posjećuje dom te svira za njegove štićenike, među kojima se mnogi bore s teškom fizičkom boli i s neizlječivim bolestima.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

- Stalno osjećam bol - rekla je Micheline Leroux, pacijentica koja boluje od terminalnog oblika karcinoma i jedna je od štićenica pariškoga centra za palijativnu skrb, jednog od najvećih te vrste u Europi.

- Ipak, čini mi se da mi glazba pomaže u ublažavanju boli. Ako slušate glazbu koja vam je poznata, poznajete svaku sljedeću notu i fokusirate se na nešto drugo osim boli - tiho kaže Leroux, nakon što je poslušala obradu za violončelo Albinonijeva Adagia, baroknog klasika.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Asma Mehnana (@asmamehnana)

Osim izvedbe recitala jednom tjedno, Oppert je odlučila sudjelovati u medicinskim studijama čija je svrha ukazati na terapeutski učinak glazbe na zdravstveno stanje pacijenata.

Osoblje doma je jednoglasno kada je posrijedi učinak glazbe.

- Nakon što Claire otiđe, pacijenti su smireniji, ponekad ganuti, a nerijetko i sretni - rekla je njegovateljica Margarita Saldana.

ZDRAVLJE KOSE Kosa vam pojačano opada? Evo kako otkriti i liječiti uzrok te potaknuti ponovni zdravi rast

Oppert u pariški dom za palijativnu skrb dolazi već gotovo deset godina i svira čelo njegovim štićenicima. Kaže da je u domu za palijativnu skrb fizička bol gotovo neprestano prisutna unatoč morfiju i ostalim dostupnim lijekovima, no smatra da glazba na pacijente uistinu može djelovati smirujuće.

Idi na 24sata

Komentari 2

  • eho_ 26.05.2021.

    Kod Th nekih oboljenja se već koristi glazba, zajedno sa Th primarnih simptoma. Termin „Mozartov efekt“, koji se pratio kod slušanja Mozartove klavirske sonate K448 npr.kod Schellenberg-a, postiže realne rezultate. Reakcije su, praćene se i na druge vrste glazbe, ovisno o kulturi u kojoj je osoba rasla i svakako sopstvenim izborima glazbe.Slušanje, ili stvaranje glazbe, spada u tkzv ugodne senzacije,time se stimulira lučenje dopamina, daje motivacija, a i pomaže stvaranje izdržljivosti. Ona u mozgu djeluje na emocije i pamćenje, pokrete, govor i kao rijetko koji stimulans, simultano utječe na toliko područja.Procesuiranje zvuka se dakle, odvija u moždanim stanicama, a one utječu na disanje i otkucaje srca.To objašnjava, zbog čega glazba umiruje i moguće je, olakšava bol i stres.Poboljšava se funkcija krvnih žila, relaksiraju arterije, otkucaji srca i tlak nakon iritacija, samim tim je čovjek "opušteniji" i puno lakše podnosi nadražaje bola koje prenose živčani putevi do mozga. 

  • nap 25.05.2021.

    glazba liječi sve

Komentiraj...
Vidi sve komentare