To je to što me zanima!

Grijanjem bubrega zapravo se liječi i bolest zatajenja srca

Bubrezi pogrešno šalju mozgu signale "hitnosti", što povećava broj otkucaja srca i povisuje krvni tlak, stavljajući još veći pritisak na srce istovremeno uzrokujući umor
Vidi originalni članak

Grijanje bubrega visoko energetskim valovima najnoviji je tretman za slabo srce, otkrili su liječnici s Imperial Collegea u Londonu. Koristili su ovu tehniku kod bolesnika sa zatajenjem srca da ublaže njihove simptome, piše Daily Mail.

Ovaj tretman ranije je korišten za liječenje visokog krvnog tlaka. Sada su znanstvenici uvjereni da bi to moglo pomoći kod zatajenja srca jer su mnogi od simptoma povezani s bubrezima.

Bubrezi pogrešno šalju mozgu signale "hitnosti", što povećava broj otkucaja srca i povisuje krvni tlak, stavljajući još veći pritisak na srce istovremeno izazivajući zadihanost i umor. Teorija je da se rezanjem određenih živčanih signala između bubrega i mozga poboljšavaju simptomi zatajenja srca.

- Bubrezi tijelu govore ukoliko treba nešto hitno poduzeti. Djeluju i kao mjerilo tekućine u tijelu, mjere razinu krvi i vode te pogrešno percipiraju smanjenje cirkulacije krvi od zatajenja srca kao znak da tijelo gubi krv - kaže voditelj istraživanja Darrel Francis.

Električna sonda umeće se u jednu od arterija u blizini bubrega, putem arterije u preponi. Živci koji nose signale iz bubrega u mozak nalaze se u toj bubrežnoj arteriji. Jednom dok je u poziciji, sonda proizvodi radio frekvencijske energetske valove da se područje zagrije do 20 stupnjeva. Na toj temperaturi ne oštećuju se arterije niti okolno tkivo, ali dovoljna je jedna da se deaktiviraju živci, tako da oni ne mogu poslati signale do mozga.

Tijekom postupka pacijent je budan, ali pod lokalnom anestezijom. Mogu osjetiti blagu bol i trnce u leđima tijekom operacije, koja traje oko sat vremena.

- Prije liječenja, pacijenti nisu mogli hodati više od 200 metara. Samo dva tjedna nakon operacije, sada normalno hodaju i do kilometar i pol - rekao je Francis.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare