To je to što me zanima!

Obavezni liječnički pregledi u prvoj godini djetetova života

Redovitim sistematskim pregledima sprečavaju se problemi. Zbog temperature liječniku treba doći unutar 24 sata samo ako je dijete mlađe od šest mjeseci
Vidi originalni članak

Prvi sistematski pregled novorođenče ima s navršenih mjesec dana. Na tom pregledu pedijatru roditelji daju obiteljsku anamnezu te podatke o trudnoći i porođaju.

Ako dijete u rodilištu nije dobilo BCG cjepivo, cijepi se na tom pregledu, a pedijatri najčešće bebi propisuju vitamin D. U toj dobi važno je obaviti i UZV kukova jer se nepravilnosti, ako ih ima, u ovoj dobi uspješno liječe.

Sljedeći pregled je u dobi od dva mjeseca. Bilježi se napredak u duljini, težini i opsegu glave. Pregledavaju se srce, pluća, koža i bilježi se dnevni ritam bebe. Analiziraju se motoričke funkcije i reakcije, tonus mišića te neuromotorički razvoj. U toj dobi prima se i prvo cjepivo nakon rodilišta. Daljnji sistematski pregledi na rasporedu su kad dijete navrši četiri pa šest mjeseci. 

Nastavlja se s cijepljenjem, savjetuje se roditelje o prehrani te se dijete mjeri i pregledava.

U dojenačkoj dobi relativno česta je anemija, manjak željeza. Zato se obično na pregledu sa šest mjeseci vadi krv iz prstića i analizira crvena krvna slika.    

Sistematski pregledi u dobi od devet mjeseci i navršene godine dana rutinske su provjere primjerenog rasta i razvoja, no i procjena neuromotornog napretka djeteta, razvoja sjedenja, puzanja i govora. 

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare