To je to što me zanima!

Od prve kontracepcijske pilule bilo je više štete nego koristi

Stvaranje krvnih ugrušaka bio je jedan od glavnih problema oralne kontracepcije - stručnjaci su ga pokušavali riješiti desetljećima. Prva anti baby pilula zvala se Enovid 10
Vidi originalni članak

Prva kontracepcijska tableta odobrena je 9. svibnja 1960. godine od strane američke Agencije za hranu i lijekove. Zvala se Enovid 10 i sadržavala je velike količine estrogena i progesterona. Bila je to velika stvar za žene koje su tako mogle bolje kontrolirati hoće li ostati trudne ili ne. Ali, postojali su i ljudi, a takvi postoje i danas, kojima otkriće kontracepcije u niti jednom obliku nije bilo prihvaljivo - po njima bi sve trebalo biti "u božjim rukama". 

Iako su mnoge žene bile oduševljene njihovom pojavom, nisu bile oduševljene nuspojavama koje nisu bile nimalo bezazlene. Osim što je učinkovitost prvih pilula bila manja nego kod današnjih, u krvi su im se stvarali krvni ugrušci koji su ponekad vodili u smrt. To se moralo promijeniti.

Nakon Enovida 10, pojavila se sljedeća vrsta kontracepcijskih tableta. Ona je imala manje estrogena i bio je manji rizik od stvaranja ugrušaka, ali poticala je, između ostalog, dlakavost i debljanje. Stručnjaci su ponovo eksperimentirali pa se 80-ih godina pojavila i treća generacija kontracepcije, ali ponovo je postojala opasnost od pojave problema sa zgrušnjavanjem krvi. Malo po malo napravili su tablete koje ne uzrokuju dlakavost, debljanje, stvaranje akni te čak smanjuju predmenstrualne tegobe, a rizik od stvaranja ugrušaka je dvostruko manji. 

I danas treba biti oprezan

Iako su pilule postale sigurnije za zdravlje i vrlo su raširene među ženama, svejedno ih ne treba olako shvaćati. Prije uzimanja hormonalne kontracepcije ginekolozi šalju žene na pretrage, ili bi tako barem trebalo biti. U nekim slučajevima se ženama savjetuje da ih ne uzimaju jer bi im mogle ugroziti zdravlje. Ponekad pilule uzimaju i žene koje ne mogu ostati trudne zato da bi im se menstrualni ciklus normalizirao (kod neredovitih menstruacija, obilnog krvarenja itd.) Treba biti oprezan i kod kombiniranja kontracepcije s drugim lijekovima.

- Uvijek kada vam liječnik propisuje kontracepcijske tablete, obavijestite ga o lijekovima koje već uzimate. Također svakom liječniku koji vam propisuje neki drugi lijek recite da uzimate kontracepcijske tablete. Liječniku biste se trebali obratiti u slučaju sumnje na trudnoću, ako imate obilna menstruacijska krvarenja, stalne jake glavobolje, planiranu operaciju, bolove u prsima ili jak svrbež - savjetuju u zagrebačkoj Poliklinici Harni.

Idi na 24sata

Komentari 42

  • Leaena 09.05.2016.

    A što bih voljela da naprave jednu vrstu pilula za muške. Nek oni malo gutaju :-D

  • yocko 09.05.2016.

    Sve žene nešto koriste,zavisi kojoj šta paše..

  • Moria 09.05.2016.

    ma ajde bježi opet futranje žena demografskom politikom i lupanje po našim pravima. uzimala sam ih u svojim 20tima ništa mi nije bilo ali sam se spasila i neželjene trudnoće i neželjenog braka

Komentiraj...
Vidi sve komentare