To je to što me zanima!

Panel o jednoroditeljskim obiteljima: Samohrani roditelji su postali nepoželjni stanari

Svaka peta obitelj u Hrvatskoj je jednoroditeljska, 82 posto ih čine majke s djecom. Neki obveznici plaćanja alimentacije odsluže i dva zatvora zbog neplaćanja, no i dalje ne plaćaju, čulo se na panelu
Vidi originalni članak

Samohrani roditelj je i otac i majka, učitelj, trener, rame za plakanje, sve. Traži našu potpunu prisutnost, suosjećanje, široki dijapazon uloga. I bilo mi je jako teško dok nisam, osnažena radom na sebi - pitala okolinu za pomoć, kaže za 24sata Sonja Lončar, samohrana majka, inače poslovna analitičarka. O svom je roditeljstvu govorila na jučer održanom panelu o jednoroditeljskim obiteljima, na kojem je predstavljeno i istraživanje agencije Improve, provedeno za projekt Narančasta ribica, platforme za podršku jednoroditeljskim obiteljima koju je pokrenuo Studenac.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Svaka peta obitelj u Hrvatskoj je jednoroditeljska, pri čemu njih 82 posto čine majke s djecom. Istraživanje je pokazalo da je gotovo šezdeset posto tih roditelja nesretno, isto toliko ih navodi financijske probleme kao najveći izvor stresa, toliko njih ima i ukupne prihode manje od tisuću i pol eura mjesečno. U dvoroditeljskim obiteljima, pokazalo je istraživanje, postotak onih s primanjima ispod tisuću i pol eura je puno manji, tek šest posto.  Svaki drugi roditelj iz jednoroditeljskih obitelji ne može djeci priuštiti ono što smatra
potrebnim, u odnosu na 19 posto roditelja iz obitelji koje čine oba roditelja. Također, 31 posto djece školske dobi iz jednoroditeljskih obitelji nije uključeno u dodatne sportske ili umjetničke aktivnosti, od kojih gotovo svaki drugi roditelj kao razlog za neuključivanje navodi financijska ograničenja. Čak 44 posto samohranih roditelja svojoj djeci ne može priuštiti dodatne instrukcije ili tečajeve, a petnaest posto djece u tim obiteljima pokazuje znakove tjeskobe. Ti su postoci manji u dvoroditeljskim obiteljima. 

VAŽNO ZA ZNATI 8 razloga zašto vas djeca nikad ne slušaju i kako to popraviti

Samo je četiri posto samohranih roditelja, nadalje, zadovoljno podrškom koju u podizanju djece imaju od bivših supružnika odnosno partnera. U dvoroditeljskim obiteljima je zadovoljnih podrškom partnera puno više, 70 posto. 

- Bez podrške roditelja ne bih mogla organizirati život dok su djeca bila mala. Porodiljna naknada je u to vrijeme, također, bila puno manja, i nepravedna za majke blizanaca, kazala je Elizabeta Gojan, televizijska novinarka i samohrana majka dvojice danas odraslih sinova.

Iva Jovović, socijalna radnica i voditeljica Udruge Let koja pomaže samohranim roditeljima istaknula je kako su najčešći problem financije i najam stanova, jer stanodavci često samohrane roditelje ne žele. Boje se, naime, hoće li na vrijeme plaćati podstanarstvo, kako im s vremenom povećati stanarinu i slično. 

- Velik problem je i naplata alimentacije, dugovi ponekad dosežu i do 25 tisuća eura. Neshvatljivo je kako obveznik plaćanja alimentacije zatvori knjigu, i zaboravi na djecu, čije je ta alimentacija pravo. Neki su roditelji zbog neplaćanja već dvaput izdržavali zatvorsku kaznu, i treći će put, no i dalje ne brinu za dijete, istaknula je Jovović. Prije dvadeset godina, dodala je, razvodi su bili djelomično konfliktni, danas su visokokonfliktni.

- Uz takve razvode idu silne tužbe,  vještačenja, procesi traju godinama, kazala je Jovović. Roditeljski "burnout", posljedica iznimno visokog i stalnog stresa, napomenula je, češći je među samohranim roditeljima nego onima koji dijele brigu o djeci. Takvi roditelji danonoćno preuzimaju ulogu oca i majke - sami razvažaju djecu u vrtić i školu, na aktivnosti, pišu zadaću s jednim, dok drugo dijete ima temperaturu, u međuvremenu negdje treba ubaciti i nabavku, posao, sve druge obaveze. 

IMA IH NIZ Roditelji podijelili svoje trikove za odgoj djece koji funkcioniraju

Psihologinja Klara Zečević-Božić za 24sata je kazala kako joj se najčešće javljaju samohrane majke koje su preopterećene, a nemaju podršku okoline, i k tome su stigmatizirane.

- "Krive" jer su ostale same, što je apsurd. Ponekad je razvod bolji za djecu od lošeg braka. Za takve je majke najvažnije da nauče regulirati svoje negativne emocije, kako se ne bi prenosile na dijete, napominje.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare