To je to što me zanima!

Pet iznenađujućih uzroka nakupljanja suvišnih kila

Stres, lijekovi, neispavanost... na svako “maltretiranje” organizam može odgovoriti stvaranjem zaliha, tjskupljanjem kilograma
Vidi originalni članak

Neželjeni kilogrami ponekad se javljaju usprkos redovitom vježbanju, zdravoj ishrani s kontroliranim kalorijama ili usred mukotrpnog držanja dijete. Razlozi za naglo debljanje i višak kilograma mogu biti vrlo komplicirani i najčešće je u pitanju više od samo jednog uzroka, no ponekad je riječ o odgovoru organizma na stres, neispavanost, novu terapiju lijekovima ili hormonalni poremaćaj. Nedostatak hormona koji izlučuje tiroidna žlijezda usporava metabolizam, izazivajući slab apetit i povećanu kilažu. I nedostatak serotonina koji se naziva “hormon sreće” te stvara dobro raspoloženje može dodati kilograme. Američki znanstvenici tvrde kako živčani sustav ima veći utjecaj na debljanje nego način ishrane. Debljanje će potaći i menopauza jer zatiče žene u godinama kad se ionako smanjuju aktivnost i metabolizam.

U modernom društvu gotovo da nema dana koji ne donosi stresne situacije. Većina ljudi stres kompenzira kroz dodatno uzimanje hrane, a stres ujedno mijenja metabolizam pa je organizam skloniji taloženju masti. Nađite vremena za opuštanje.

Ukoliko se tijekom noći čovjek ne naspava dovoljno, tijelo se nedovoljno regenerira i idući dan traži više hrane no što mu je potrebno. Otiđite ranije u krevet i pokušajte odspavati barem sedam sati. I svakako izbjegavajte “zakuske” u sitne sate.

Višak kilograma donose i različiti lijekovi koji se prepisuju za liječenje depresije, migrene, dijabetesa i visokog krvnog pritiska. Ukoliko redovito uzimate neke od njih, najbolje je da se savjetujete sa svojim liječnikom.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare