To je to što me zanima!

Razvili umjetne krvne žile koje bi mogle spasiti brojne živote

Umjetne krvne žile koristit će se kod pacijenata na hemodijalizi, onima kojima prijeti amputacija udova, ali i kod pacijenata koji su pretrpjeli moždani ili srčani udar
Vidi originalni članak

Znanstvenici Sveučilišta Cambridge uspjeli su razviti tri glavne vrste stanica koje čine stijenke krvnih žila, prenosi Daily Mail. Koristili su tjelesne stanice pacijenata kako bi razvili različite tipove krvnih žila.  

Umjetno razvijene krvne žile bile bi alternativa srčanoj prijemosnici i stentu. Mogle bi se koristiti i u liječenju pacijenata na hemodijalizi, ali i u popravljanju arterija kod onih kojima prijeti amputacija udova. Ovo otkriće moglo bi revolucionirati liječenje pacijenata koji su pretrpjeli srčani i moždani udar, tvrde znanstvenici. 

- Iako je biotehnološka tvrtka još prošle godine uspjela razviti umjetne krvne žile i ugraditi ih u tri pacijenta na hemodijalizi, mi smo prvi koji smo prvi napravili višestruke tipove. Naime, jedan tip krvnih žila ne odgovara svima, već je potrebno više njih koji u potpunosti odgovaraju pacijentima - objasnila je dr. Sanjay Sinha. Umjetne krvne žile mogli bi raditi u laboratoriju ili bi matične stanice jednostavno mogli ubrizgati u srce i one bi se same formirale u stijenke krvnih žila, dodala je.

Njihova je tehnika uspješna u 90 posto slučajeva, a i za umjetne krvne žile nije potrebna plazma koja se dosad koristila. Naime, životinjska plazma sadrži kemikalije koje su za ljude otrovne. Upravo je zbog toga ova metoda sigurna za zdravlje, a rizik da će ga tijelo odbaciti je malen, napominje Sinha. 

- Prilikom ugradnje srčane premosnice, liječnici koriste krvne žile iz drugog dijela pacijentovog tijela. Ponekad ta žila ne odgovara, pa koriste sintetičke žile koje se lako začepe i izazivaju infekcije. Upravo bi razvijanje umjetnih krvnih žila moglo pomoći pacijentima koji su pretrpjeli srčani udar. One bi se u tijelo ugradile umjesto oštećenih i preuzele njihovu ulogu - ističe profesor Jeremy Pearson iz britanske udruge Srce. 

Idi na 24sata

Komentari 1

  • MAX 2010 18.01.2012.

    dobro znati++

Komentiraj...
Vidi sve komentare