To je to što me zanima!

Iz uzorka krvi majke otkrili genom fetusa i moguće rizike

Novootkrivena tehnika prepoznaje genetske anomalije i bolesti koje dijete može razviti tijekom života stvarajući genetsku slagalicu koja čini DNK nerođene bebe
Vidi originalni članak

Pomoću uzorka majčine krvi stručnjaci mogu složiti dijelove djetetovog DNK te uočiti pojave poput Downovog sindroma i autizma. Trenutno se kod trudnoća s visokim rizikom od Downova sindrom koriste dvije tehnike: uzorak korionskih resica te amniocinteza, a kod obje se igla umeće u maternicu što povisuje rizik od sponatanog pobačaja.

Novootkrivena tehnika umanjiti će taj rizik, koji se povezuje s invazivnim metodama testiranja fetusa na genetske anomalije, spašavajući više od stotinu nerođene djece na godinu. Uzimajući uzorak majke trudne 12 tjedana, liječnici su uspjeli sastaviti genetsku slagalicu koja čini DNK djeteta. U tom slučaju, liječnici su znali da su oboje roditelja djeteta nosioci Beta-talasemije, jednog od oblika anemije koji može biti opasan po život. Proučavajući djetetov genom, stručnjaci su utvrdili kako dijete ima vrlo mali rizik od "nošenja" te bolesti te ukoliko ga razvije imat će blagi oblik. 

- Prednost ove metode je što će se jednim jednostavnim testom otkriti kompletan genom fetusa - smatra voditelj istraživanja dr. Dennis Lo sa Sveučilišta u Hong Kongu.

'Savršeno dijete'

 No u znanstvenim krugovima pojavili su se strahovi kako bi se napredna tehnika mogla iskoristiti za predviđanje bolesti poput raka, srčanog udara i Alzheimera, što bi moglo rezultirati rađanjem isključivo "savršene djece". Iako priznaju prednosti ovakvog testiranja neki liječnici drže kako će ta tehnika koristiti za širok spektar bolesti ali i utvrđivanje karakternih osobina, manjih nesavršenosti pa čak i crta lica.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare