To je to što me zanima!

U svađi probajte otkriti što je ispravno, a ne tko je u pravu

Svađu započnite time što ćete reći partneru da vam je stalo do njega, ne vičite, ne psujte i ne vrijeđajte se, te pokušajte izuzeti sebe iz situacije da biste bili objektivni
Vidi originalni članak

Stabilni i snažni ljubavni odnosi ne nastaju kao rezultat odsutnosti konflikta i različitih mišljenja, već definiranja pravila kako se rasprava s nekim do kog vam je stalo ne svede na "borbu", već rješavanje problema.

Ako želite da vaša veza uspije, razmislite o deset smjernica bračnog savjetnika i autora brojnih knjiga Roryja Vadena. Uz njih, kako tvrdi, vaše će svađe postati produktivne, neće vrijeđati partnera niti voditi prekidu. Ukoliko vidite da se u vašoj vezi ne pridržavate barem polovice ovih pravila, zapitajte se što je tome uzrok i možete li promijeniti začarani krug negativnih obrazaca. Ovi principi neće učiniti odnos boljim ako ih se pridržava samo jedna strana, pa bi takav odnos bilo bolje prekinuti, tvrdi autor bračni savjetnik i autor brojnih knjiga, Rory Vaden.

1. Nemojte vikati

Povišeni tonovi često raspravu okreću u krivom smjeru, tjeraju nas na samoobranu i čine da se osjećamo histerično, čak i ako to nismo. Ako druga strana viče, ne povisujte ton već mirnim glasom zamolite da se stiša, kako biste mogli razgovarati o onome što vas muči.

2. Razgovor započnite i završite s isticanjem toga da vam je stalo do partnera

Usred značajnog neslaganja, nemojte podcjenjivati važnost vašeg odnosa i onog što vam partner znači. Ako to zaboravite, velik je rizik da će sukob eskalirati, a vi ćete ubrzo zažaliti jer niste htjeli sukob u kojem više ne znate oko čega se svađate.

3. Budite otvoreni prema mogućnosti da niste u pravu, iako smatrate da jeste

Ako vas partner napadne, nemojte u startu pretpostaviti da je to bez razloga jer se rijetko tko bezrazložno uzrujava. Saslušajte sve argumente do kraja, razmislite i potom odgovorite na ono za što vas se proziva. Ako i dalje smatrate da ste u pravu, izrazite žaljenje jer ste ga nesvjesno povrijedili.

4. Ne generalizirajte 

U svakoj je svađi važno imati na umu da se ne napada čovjek, već preispituje njegovo ponašanje, kao i uzroci i posljedice tog ponašanja. Zato nemojte reći "ti si glup" već koristite konkretne situacije, npr. "mislim da si glupo napravio to zato jer..." S generaliziranjem se narušava samopouzdanje partnera, ali i potiče isto ponašanje kod njega.

5. Potrudite se prvi ispričati

Iako se ideja čekanja dok se druga strana ne ispriča doima pobjedničkom, to što ćete se prvi ispričati vašem će partneru biti jasan i očit znak koliko vam je stalo do njega. Ipak, nipošto ne smije biti pravilo da se samo jedna strana stalno ispričava, jer to dovodi do neravnopravnog odnosa. 

6. Pokušajte utvrditi što je ispravno, a ne tko je u pravu

Pri prisjećanju na situaciju koja je rezultirala svađom pokušajte izuzeti sebe iz slike i razmislite što biste mislili da je slučaj o nekim drugim ljudima. Biste li i dalje uporno tvrdili da je neki postupak ispravan, da nije vaš?  

7. Ne psujte

Pretjerana upotreba psovki samo unosi dodatnu nervozu među partnere, vrijeđa i rezultat je nerazumijevanja. Ako psujete, druga strana će se prije koncentrirati na psovke nego na ono što joj pokušavate reći, a nesporazum će se samo produbiti, ističe Vaden.

8. Ne vrijeđajte

Nazivanja partnera luđakom, idiotom i sličnim pogrdnim imenima pravi je otrov za vezu, jer te riječi ostaju i nakon što svađa prođe. Osim toga, granice se u vrijeđanju stalno pomiču, pa je vrlo vjerojatno da ćete na taj način završiti u odnosu kojeg obilježava nepoštovanje.

9. Podsjetite se da je i partneru stalo do toga da se pomirite

Jedan od čestih uzroka svađa je pretpostavka da partneru nije dovoljno stalo, jer u suprotnom ne bi radio ono što nas uzrujava. Nakon što ste rekli što vas muči, a druga strana to pokuša shvatiti, nemojte inzistirati na daljnjoj svađi već se podsjetite da i vaš partner želi vaše pomirenje.

10. Razlikujte prevelika očekivanja od stvarnih mogućnosti

Nerealna očekivanja česta su zamka u vezi, jer partneri očekuju da će druga strana zadovoljiti sve potrebe u njihovom životu. Potpora, zajedničko druženje, razgovor o problemima, iskazivanje nježnosti i međusobno razumijevanje razumijevanje sastavni su dio dobrog odnosa. Ipak, ne očekujte da će vas partner uvijek razumjeti, znati što želite bez riječi ili da i on neće imati težak dan u kojem neće moći ispuniti vaša očekivanja, kaže Vaden.

Idi na 24sata

Komentari 21

  • zvončica1 18.05.2012.

    ja sam uvijek u pravu !! :)

  • beebee 18.05.2012.

    Dobra sam...griješim samo u dva pravila: vičem i ne popuštam ni mrtva, a kamoli prva. A s obzirom da ne vidim da piše išta protiv bacanja i razbijanja stvari po kući...Bi to bilo na testu neka četvorka? Bitno je ostati smiren! :)))

  • Katen29 18.05.2012.

    joj ko ce se svega ovog sjetiti u svadji..bar meni nece pasti na pamet :)))))))

Komentiraj...
Vidi sve komentare