To je to što me zanima!

Ulazak u vrući auto može izazvati toplinski udar

Toplinski se udar obično javlja u vrijeme dok je puno vlage u zraku za vrijeme ljetnih sparina jer se organizam teško hladi prirodnim putem
Vidi originalni članak

Tijekom vrućina svi su u opasnosti od toplinskog udara, a osobito stariji ljudi, djeca i kronični bolesnici, napominje Tanja Pekez-Pavliško, liječnica Hitne pomoći Doma zdravlja u Sisku i nastavlja:
- Svatko bi trebao prilagoditi tempo života  klimatskim uvjetma i smanjiti aktivnosti za vrijeme najvećih vrućina, od 11 do 17 sati. No toplinski udar ne mora nastati kao odgovor na direktno izlaganje suncu. Može se pojaviti i kod sjedanja u vrući automobil, kod radnika koji rade u zagrijanim prostorima, kampera koji su neoprezno postavili šator na sunce... Obično se javlja u vrijeme dok je puno vlage u zraku za vrijeme ljetnih sparina jer se organizam teško može ohladiti prirodnim putem. Prvi znakovi toplinskog udara su, vrtoglavica, mučnina i žeđ, a brza reakcija spašava život. Važno je što prije povući se sa sunca, te ući u rashlađeni prostor.
Odjeću ili ručnik treba natopiti hladnom vodom i popiti mnogo tekućine, ali ne odjednom, već u malim gutljajima kako ne bi došlo do povraćanja. Stručnjaci preporučaju 8-10 časa vode na dan, uz jednu dodatnu za svaki sat tjelesne aktivnosti. Pravovremena reakcija podrazumijeva i hitan odlazak liječniku.
>>Jak vjetar dodatno isušuje kožu pa se pojačava rizik od dehidracije i toplinske iscrpljenosti, grčeva ili udara. Zrake sunca koje se odbijaju od vodene površine mora ili jezera također predstavljaju opasnost od toplinskog udara, pa bi se odlazak na kupanje trebao odgoditi do jutarnjih ili kasnih poslijepodnevnih sati.
>>Toplinska iscrpljenost može nastati i nekoliko dana nakon izlaganja suncu, osobito ako se pije premalo vode. U najvećoj su opasnosti ljudi s povišenim krvnim tlakom i oni koji rade teške fizičke poslove na suncu, poput građevinskih radnika. U slučaju toplinske iscrpljenosti najbolje se čim prije uputiti liječniku.
>>Za vrijeme toplinskog udara organizam gubi sposobnost regulaciju tjelesne temperature pa je važno često provjeravanje temperature toplomjerom kako ne bi došlo do pregrijavanja ili pothlađivanja. Prema tome, je li temperatura visoka ili niska, u skladu s time treba i djelovati - odnosno zagrijavati ili hladiti organizam odjećom i napicima.
>>Toplinski osip je poremećaj koji nastaje zbog prekomjernog znojenja za vrijeme toplog i osobito vlažnog vremena. Često se javlja kod male djece, i to na vratu, prsima, preponama ili na laktovima. Na osip se nikako ne preporučuje nanositi kremu, već zahvaćeno područje održavati suhim dječjim puderom.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare