To je to što me zanima!

Uz kritike ne vežite osjećaje da vas negativne izjave ne diraju

Zanovijetanje ili kritika: Pisani prigovor, isključivanje emocija i čekanje prije odgovora tri su glavne strategije prihvaćanja prigovora, one koje samo kritiziraju isključite
Vidi originalni članak

Pisana kritika lakše se prihvaća, a uz negativne komentare ne vežite osjećaje. Dobro se nositi s kritikama prava je vještina. Iako većina ipak ne želi čuti cijelu istinu, odnosno konstruktivnu kritiku, postoji nekoliko načina kako izgraditi toleranciju. Slušati nekoga kako vam negoduje, bili to roditelji ili šef na poslu, prilično je teško. Baš zbog toga lakše je kritiku pročitati. 

Zamolite onog tko vas kritizira da sve prenese na papir, tako ćete kritiku laške primiti. Neki ipak nemaju “pametnijeg posla”, pa kritiziraju samo kritike radi. S takvim kolegama se ne treba zamarati, saslušajte ih, ali ignorirajte. Isto tako, uz kritiku ne vežite emociju - konstruktivna kritika nije napad na vas i vašu osobnost. Ovo osobito vrijedi u poslovnom okruženju, a ako ste osobito osjetljivi, zamolite kritičare da se prema vama odnose s oprezom.

Pitajte nekoga neutralnog

Primite li oštru kritiku, dobro je pitati nekog tko je potpuno neutralan u toj situaciji za mišljenje. Skupite dovoljno “materijala” pa razmislite je li kritika konstruktivna te vrijedi li se zbog nje promijeniti. 

Ne reagirajte burno na kritiku

Defenzivnost i emocionalno reagiranje na kritike treba izbjegavati. Time ćete razgovor samo oduljiti. Isto tako zapamtite da ne možete svima udovoljiti.

Idi na 24sata

Komentari 37

  • Milan Liković 14.08.2012.

    Vazno je tko kaze a ne sto kaze

  • VisokPlavZgodan 13.08.2012.

    Ja smatram da je mladić na slici homoseksualac i to onaj koji prima. To je moje kritičko mišljenje, te se on niti bilo tko njemu sličan ne bi trebao naljutiti xD

  • speedball baby 13.08.2012.

    mene su na kraju uvijek vise boljele one "pozitivne" izjave...

Komentiraj...
Vidi sve komentare