To je to što me zanima!

Dalmatinci su za bijeg od gladi plaćali današnjih 1850 eura

Na početku 20. stoljeća iz naših se krajeva 'trbuhom za kruhom' išlo preko oceana već s 13 godina. Brodarske kompanije su se reklamirale, a imale su zaposlene agente i u Zagrebu, pa čak i u Donjoj Lendavi
Vidi originalni članak

Od 1899. do 1920. godine iz Dalmacije se iselilo oko 40.000 ljudi, uglavnom mladih muškaraca u potrazi za boljim životom. Mnogi su odlazili već s 13 ili 14 godina, a povratak je bio neizvjestan. Prvo se radilo kako bi preživjeli i isplatili put, a poslije kako bi pomagali obitelji u starom kraju. Tako je na iseljenicima u dobroj mjeri ležalo dalmatinsko gospodarstvo, što je ispočetka izgledalo korisno, ali koristi su, prema riječima povjesničara Ljubomira Antića, bile privremene, a štete dalekosežne. Vraćalo ih se otprilike 30 posto, od kojih je manji broj došao bogat, a većina bez ili s malo novca. Žene koje su se iseljavale rjeđe su se vraćale, a najčešće su bile nekvalificirane, piše Branka Bezić Filipović, autorica i idejna začetnica Virtualnog muzeja iseljeništva Dalmacije, inače dugogodišnja voditeljica splitske podružnice Hrvatske matice iseljenika i autorica dvadesetak knjiga o iseljeništvu, a danas suradnica za međunarodne odnose na Veleučilištu Aspira.

Ovaj sadržaj dostupan je samo 24sata PLUS+ korisnicima na portalu

Neometano uživanje u 24sata sadržaju i brojne pogodnosti dostupne su na originalnom članku.
Idi na 24sata

Komentari 18

  • banditos 26.06.2025.

    ono pomagali su im susjedi i rodbina, davali im po 1.800 eura, da bježe u ameriku, a oni ovdje gladovali, kakve budale😂😂😂

  • banditos 26.06.2025.

    bježali od gladi a imali 2 soma eura da plate bijeg, kakva glupost

  • TaličniTom 21.06.2025.

    Kako neće biti gladi! Tada je svaka kuća imala preko 10-ero djece. Treba to nahraniti, a nema dovoljno plodne zemlje, sve go kamen. Kako bi reko tadašnji talijanski činovnik u Dalmaciji; njiva ne roditi, ali žena roditi svaka godina....!

Komentiraj...
Vidi sve komentare