To je to što me zanima!

Zdrava prehrana i pranje ruku čuva od bolesti oka

Titranje oka može nastati zbog propuha, koji izaziva prehladu živca ili očnog mišića, ali i zbog mogućeg nedostatka magnezija u organizmu
Vidi originalni članak

Nakon četrdesete preporučuje se odlazak na preglede kod oftalmologa i mjerenje očnog tlaka jedanput na godinu, a ako su u obitelji poznati slučajevi očnih bolesti, tad jedanput u šest mjeseci nakon tridesete godine.
- Najbolja prevencija protiv očnih bolesti je raznovrsna prehrana i redovito kretanje - upozorava liječnica Dekaris, a kako bi se spriječio rizik od infarkta očnog živca, potrebno je kontrolirati šećer i krvni tlak te izbjegavati zasoljenu i masnu hranu. Do njega dolazi nakon začepljenja vrlo sitnih žilica, a izaziva sljepoću. Da bi se spriječile iritacije oka koje mogu izazvati infekcije, nužno je redovito pranje ruku. Osobito ako nosite kontakne leće, koje lako prenose bakterije u oko. Ne treba zanemeriti važnost zaštitnih naočala ili maske, osobito na bazenu, jer bakterije iz urina putuju vodom i lako inficiraju spojnice kupača.

Osim praćenja promjena u izgledu šarenice i bjeloočnice, važno je redovito kontrolirati oštrinu vida kod kuće, napominje oftalmologinja prof. dr. Iva Dekaris. U poznatom ambijentu prekrijte najprije jedno pa drugo oko. Primijetite li prilikom čitanja iskrivljen tekst ili valovite linije te uočite kako se pojedine riječi gube, obavezno pregledajte oči kod oftalmologa jer promjene mogu ukazivati na ozbiljne bolesti stražnjeg dijela oka, koje se nerijetko pojavljuju u ljudi starijih od 45 godina.

>>Promjena boje očiju, odnosno heterokromija, stanje je u kojem su šarenice različite boje. Mogu je izazvati stres i neki lijekovi, poput analoga prostaglandina, ali i ozljede zbog kojih nastaje krvarenje u šarenicu.

>>Dijabetičari su skloniji upalama očiju, pa imaju i slabiju sposobnost oka da se brani od upala. Zato se pri čestim  upalama očiju pacijentima savjetuje redovito kontroliranje šećera u krvi kako bi se smanjio rizik od dijabetesa.

>>Blijedi kapci mogu izgubiti ružičastu boju zbog manjka crvenih krvnih zrnaca, a stanje se može popraviti povećanim unosom željeza. Umorni i spušteni kapci najčešće nastaju starenjem zbog slabljenja mišića. U rijetkim slučajevima ukazuju na tumor mozga ili autoimunu bolest miasteniju gravis.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare