To je to što me zanima!

Antifriz, sol i hladnoća najveće opasnosti za kućne ljubimce

Ljubimcima koji borave na hladnoći pojačajte obroke, ako žive na dvorištu pazite da im se voda ne zaledi, a u kućicu im stavite deke kako bi se barem malo ugrijali
Vidi originalni članak

Kućni ljubimci, pogotovo psi obožavaju snijeg. Vole hvatati grude i pahulje, valjati se po bijelom pokrivaču , a naravno najveća poslastica im je lizanje i grickanje snijega i leda.

Međutim, hladnije vrijeme psima i mačkama donosi nekoliko opasnosti. Kako bi vaši ljubimci uživali u zimskim radostima na vrijeme ih za to pripremite.

Mačke se griju pod 'haubama'

Mačke vole spavati pod 'haubama' automobila, a pogotovo to čine zimi jer im je tamo toplije. Prije nego palite motor provjerite zato skriva li se ispod 'haube' vaš, ali i bilo koji drugi mačak. Ponekad je dovoljno malo jače pokucati po automobilu i mačka će pobjeći glavom bez obzira.

Psima i macama također je hladno. To ne znači da pse ne smijete voditi u šetnju i igrati se u snijegu. Najosjetljiviji su mladi i stariji psi. Ako primijetite da se tresu odmah ih smjestite na toplo.

Izbjegavajte kupanje ljubimaca

Tijekom zimskih mjeseci ne preporučuje se kupanje kućnih ljubimaca jer postoji velika mogućnost da se prehlade. Psima koji imaju kratku dlaku odnosno malim i patuljastim pasminama tijekom šetnji obavezno obucite kaputiće koji će ih grijati.

Većina vlasnika čiji se ljubimac prvi put susreće sa snijegom primijetit će da njihov ljubimac krećući se kroz snijeg počinje šepati. Uzrok su kuglice od snijega i leda koje se zalijepe na dlake ispod šapa ili između prstiju. Kod pasa i mačaka izazivaju osjećaj kao da su stali na trn. Izbjegavajući normalno hodati mogu iščašiti nogu, ali i oštetiti kralježnicu. 

Zaštitite šape

Budući da je bolje spriječiti, nego liječiti savjetujemo vam da redovito šišate dlake ispod psećih nogu. Posao manikure prepustite stručnjacima koji će osim dlaka, ako je potrebno podrezati nokte. Osim što ćete smanjiti mogućnost lijepljenja snijega, spriječiti ćete infekcije. 

Vlaga i prašina dobri su 'saveznici' kada treba napasti vašeg ljubimca, a upravo se na dlakama ispod šapa najlakše sakriti. Za osjetljive šape opasna je i sol kojom se posipaju prometnice. Uz šišanje dlaka šape ćete najlakše zaštiti detaljnim pranjem nakon svake šetnje, ali pritom ih ne zaboravite skroz osušiti. 

Trovanje antifrizom i soli

Sol, osim šapama ozbiljno, ako ju ljubimac liže prijeti i probavnom sustavu jer može oštetiti sluznicu. Nažalost, bljuzga pomiješana sa soli i antifrizom uobičajena je pojava na hrvatskim cestama. Vrlo lako  takav mix završi na psećim šapicama. Ako ih pas poliže tada dolazi do ozbiljnih trovanja, a najčešći simptomi su teturanje, povraćanje i teška depresija. Još jedan razlog za obavezno pranje šapa nakon šetnje.

Česta zabluda vlasnika je da pas i mačka zimi ne trebaju piti kao ljeti jer ionako jedu snijeg. To nije istina, naprotiv zimske dehidracije su jako česte te pas i mačka stalno trebaju imati svježe vode.

Psi ne smiju jesti snijeg

Smije li pas jesti snijeg? Pitanje je to koje muči mnoge vlasnike. Odgovor je negativan, ali koliko god se vi trudili on će ga jesti i guštati. Gotovo uvijek nakon snježnog obroka pas će dobiti proljev.

Ako uz njega primijetite da se vaš ljubimac nakon šetnje ponašao čudno, kao da je 'pod utjecajem alkohola' što prije posjetite veterinara. Običan proljev zaustaviti ćete aktivnim ugljenom.

Za kraj naglašavamo da psima koji duže borave na hladnoći treba pojačati obroke. Ako pas živi na dvorištu tijekom zime uz bogatije obroke uvijek treba imati svježu vodu (pazite da se ne zaledi), a u pseću kućicu stavite stare deke kako bi se psi mogli barem malo ugrijati.

Idi na 24sata

Komentari 20

  • meema 13.12.2012.

    ja imam labradoricu, staru 5.5mj, i ovo joj je prvi snijeg :) obozava kao i ja :) mi prije setnje stavimo na cape baby ulje i onda moze satima biti vani a da ne hoda ko po jajima :) snijeg isto tu i tamo poklopa, ali stolica cvrsta ko stijena :)

  • ariel20 09.12.2012.

    moj mačak je većinom u kući, a nuždu obavlja van... lani kad je kod nas u dalmaciji pao onaj snijeg... uopće nije htio izlaziti van obavljati nuždu, trpio je, satima nije tražio van... morali smo ga nositi van i čekati ga dok obavi nuždu i vratiti ga u kuću koliko se bojao snijega, a sad kužim i zašto, vidim u članku da ga od tog snijega bole šape...

  • Gušter_1 08.12.2012.

    Ja imam kućnog ljubimca koji ne ide van pa se ne moram brinuti zbog ničega osim da mi se u kući previše ne smanji temperatura(radi su o leopard gekonu koji je hladnokrvan pa mu treba toplina u terariju)

Komentiraj...
Vidi sve komentare