To je to što me zanima!

Ljubimac na moru: Otkrivamo na koji način psa učiti plivati!

Ako pas ne želi u vodu igrajte se na obali. Ponesite njegove igračke i dajte mu poslastice. Svaki pomak nagradite. Važno je da pas učenje plivanja doživi pozitivno
Vidi originalni članak

Poput ljudi većina pasa obožava kupanje, ronjenje i ostale aktivnosti koje se ljeti rade u vodi. U to se možete uvjeriti OVDJE

Ipak, ima i pasmina pasa koje to ne vole. Neke se boje vode, a neke ne znaju plivati.

Najčešće, iako ne treba generalizirati u skupinu pasa koji ne vole vodu i plivanje su pasmine koje imaju kratke noge i masivnu glavu s kratkom njuškom poput basseta, jazavčara, francuskog i engleskog buldoga, mopseva i sličnih.

Za sve vas čiji psi spadaju među neplivače donosimo nekoliko savjeta kako ih naučiti plivati odnosno što možete napraviti kako bi vaš ljubimac bio siguran u blizini vode, primjerice ako ga vozite na brodu.

Škola plivanja

Pse nikada ne bacajte u vodu jer ćete time postići kontraefekt. Pas će se još više bojati. Također, uzmite u obzir da nije istina da svi psi proplivaju instinktivno, sami od sebe. Bacanjem psa koji se boji u vodu napravit ćete više štete nego koristi.

Za 'tečaj plivanja' odaberite plažu za pse na kojoj nema buke i puno ljudi. Zašto? Kako bi psi bili što opušteniji i fokusiraniji na učenje 

Privikavanje na vodu počnite u plićaku. Kako bi pas stekao sigurnost držite ga u naručju, kao da plivanju učite bebu. 

U vodu uvijek prvi uđite vi i pokažite psu da nema razloga za strah. Ako ste u mogućnosti na plivanje povedite njegove pseće prijatelje koji se ne boje vode.

Ništa ne forsirajte 

Ako pas ne želi u vodu igrajte se s njim na obali. Ponesite njegove najdraže igračke i dajte mu poslastice. Svaki pomak nagradite. Važno je da pas plažu i učenje plivanja poveže s nečim pozitivnim.

Moguće je da vaš pas nikad ne nauči plivati. To ne znači da ima neku grešku. Kako bi na moru, pogotovo na čamcu/brodu/trajektu bio siguran stavite mu pojas za spašavanje

To nije modni dodatak, već ima svoju namjenu. Padne li s broda u more pojas će ga zadržati na površini.

Najvažnije! Bez obzira znaju li psi plivati ili ne uvijek ih držite pod nadzorom. Na plažu ih vodite rano ujutro ili predvečer. 

Zanima vas koje opasnosti tijekom ljeta prijete vašim ljubimcima? Opširnije

OVDJE možete saznati gdje se u Hrvatskoj nalaze plaže za pse.

Pridržavajte se pravila ponašanja na plaži te spriječite dehidraciju vašeg ljubimca. Kako? Opširnije

Idi na 24sata

Komentari 3

  • mandy11 03.07.2013.

    Moj pas je došao prvi put u kontakt sa plivanjem kad je imao 8 mj.To je bila ljubav na prvi pogled, on je sam uskočio, zaplivao kao da svaki dan pliva.I dan danas je tako, a ima 6,5 godina i obožava plivati...bacanje lopte po koju pliva i baš uživa, čak zna dok pliva od sreće lajati.

  • Gibbs 03.07.2013.

    odlični savjeti. Ne snalaze se svi psi jednako u vodi, a vrlo lako se može desiti da padnu u nju. Još more nekako, ali rijeka može biti vrlo opasna.

  • bettyboop25 02.07.2013.

    Imamo jazavčarku,nema šanse da ide u vodu.! Što se tiče pojasa odličan savjet jer oni su nestašni i zaista mogu završiti u moru.! Vidjela sam bacanje pasa u vodu,i slažem se da ih treba pustiti da sami uđu. Nitko ne voli da ga se prisiljava na nešto što ne želi,tako i oni.!

Komentiraj...
Vidi sve komentare