To je to što me zanima!

Ministarstvo poziva na oprez: Vidite li mamce ne dirajte ih

Ministarstvo poljoprivrede izdalo je priopćenje u kojem građane Zagreba upozorava kako je u tijeku akcija oralnog cijepljenja lisica protiv bjesnoće. Važno je znati da...
Vidi originalni članak

Danas i u petak ( 11. rujna) na zagrebačkom području u tijeku je oralno cijepljenje lisica protiv bjesnoće. U Hrvatskoj se to čini izbacivanjem mamaca iz zrakoplova odnosno na zagrebačkom području iz helikoptera.

Povodom toga Ministarstvo poljoprivrede izdalo je priopćenje u kojem građane poziva na oprez.

Konkretno, tijekom i 30 dana nakon postavljanja mamaca ( pogledaj fotografiju) Ministarstvo građane poziva da ljubimce drže pod nadzorom, kako isti ne bi došli u kontakt s cjepivom.

Također,  kako bi izbjegli mogući zdravstveni problemi  građane pozivaju da ne diraju mamce. 

Mjere sigurnosti pri rukovanju s mamcima

Mamce koji se pronađu u prirodi ne smije se dirati niti micati! U slučaju da se mamac zatekne u dvorištu obiteljske kuće ili na javnoj površini (npr. igralište), može se ukloniti u najbliži grm van dvorišta ili rub šume, samo ukoliko se može izbjeći izravan dodir kože sa mamcem. 

Prilikom rukovanja s mamcima obvezno je nošenje zaštitnih rukavica. Neoštećeni mamac nije opasan za zdravlje ljudi, ali miris mamca može se prenijeti na kožu i smetati ljudima.

Ukoliko je vanjski omot mamca oštećen i tekućina (cjepivo) vidljiva, mamac više nije djelotvoran, te se takav mamac, obavezno noseći zaštitne rukavice, može odložiti u nepropusnu vrećicu i odnijeti najbližem veterinaru kako bi se mamac pravilno uklonio. 

U slučaju dodirivanja omota mamca, treba dobro oprati ruke vodom i sapunom, a ukoliko je sadržaj mamca (tekućina cjepiva) došao u dodir sa kožom ili sluznicama potrebno se odmah obratiti liječniku.  

Karakteristike cjepiva

Za cijepljenje lisica u Hrvatskoj biti će korišteno cjepivo koje sadrži atenuirani virus bjesnoće soj SAD Bern.

Cjepivo je u obliku otopine upakirano u plastično-aluminijsku kapsulu koja se nalazi u središtu hranjivog mamka. Mamac je izrađen od smjese ribljeg brašna te ima specifičan i intenzivan miris i okus koji je privlačan za divlje životinje. Tamno-smeđe je boje i izgledom podsjeća na kolačić.

 Privučene mirisima, lisice pronalaze mamke, zagrizu ih i probiju kapsulu. Dolaskom sluznice usta u dodir sa otopinom cjepiva započinje djelovanje cjepiva na imuni sustav životinje te u razdoblju od 21 dan životinje razviju imunitet koji ih štiti od bjesnoće najmanje 12 mjeseci. 

Mamac sadrži antibiotik tetraciklin (150 mg po mamku), koji se odlaže u zubima te predstavlja marker koji služi za dokaz da je lisica imunizirana.  

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare