To je to što me zanima!

Top 9: Pasmine pasa koje su sudjelovale u najviše napada

Činjenica da je pas sudjelovao u napadu ne znači da treba osuditi cijelu pasminu jer na pseće ponašanje osim gena utječe i osobnost psa i okruženje u kojem odrasta
Vidi originalni članak

'Dog attack deaths and maimings', jedno je od poznatijih istraživanja koje se od 1982.  bavi  napadima pasa na području SAD-a i Kanade. 

Merrit Clifton, jedna je od urednica istraživanja 'Dog attack deaths and maimings' koje kontinuirano, svaki mjesec nadopunjuje bazu 'napada pasa' i to isključivo na temelju medijskih izvještaja. 

Iako mnogi tvrde kako mediji nisu dovoljno relevantan izvor podataka Merrit se ne slaže jer kaže da su mediji legitiman izvor jer do informacija dolaze  na temelju policijskih izvješća, podataka koje im dostavljaju službe koje brinu o životinjama, svjedoci napada i same žrtve.

Pasmina koja je najčešće napadala

Smatra to i portal Dogs.petbreeds.com  koji je na temelju podataka istraživanja sastavio  listu pasmina pasa koje su u zadnjih 32 godine najčešće napadale ljude.

Na prvom mjestu očekivano se nalazi pit bull koji je sudjelovao u 3397 napada, a od posljedica napada ove pasmine u zadnjih 32 godina preminulo je 295 ljudi.

Slijede:

Rotvajler - 535 napada / 85 sa smrtnim posljedicama

Njemački ovčar - 113 napada / 15 sa smrtnim posljedicama

Bull mastif - 111 napada / 18 sa smrtnim posljedicama

Sibirski haski - 83 napada / 26 sa smrtnim posljedicama

Akita - 70 napada / 8 sa smrtnim posljedicama

Njemački bokser - 64 napada / 7 sa smrtnim posljedicama

Chow Chow - 61 napada / 8 sa smrtnim posljedicama

Labrador - 56 napada / 3 sa smrtnim posljedicama

Napomena:

Svjestan da će njihova lista izazvati mnoge kontroverze portal Dogs.petbreeds.com objašnjava metodologiju kako je lista nastala.

Koncentrirali smo se na broj napada u posljednjih 32 godina i to samo na kobne napade koji su za posljedicu imali smrt, gubitak udova, sakaćenje i ostale teške ozljede koje zahtijevaju bolničko liječenje.

Uključene su samo pasmine koje je bilo moguće identificirati i to samo one koje su se držale kao kućni ljubimci.

Statistike nisu obuhvatile policijske i ostale službene pse ( npr. licencirane pse čuvare).

Za kraj naglasili su isto što i mi naglašavamo: Činjenica da je neki pas sudjelovao u napadu ne znači da treba osuditi cijelu pasminu jer na ponašanje pasa osim gena utječe i osobnost psa i okruženje u kojem odrasta.

Naime, da se rade statistike pasa koje su spasile najviše ljudskih  života uvjereni smo da bi se na listi nalazili i neki od ovih pasa. 

Sigurni smo jer svaki dan čitamo priče o psima herojima/terapeutima u kojima glavne uloge imaju upravo labradori, njemački ovčari, pit bullovi...

Ipak, navedena lista korisna je kao jedan od faktora koji treba uzeti u obzir prilikom odabira psa jer većini ovih pasa zajedničko je da je riječ o radnim psima kojima treba posvetiti puno više pažnje. U krivim rukama psi postaju oružje...

Idi na 24sata

Komentari 3

  • MarkoMarulić_3 06.05.2015.

    Po vašoj ljestvici ispada da je Haski "najopasniji", čak 35% smrtnih slučajeva, ali jedna stvar mi nije jasna, dakle, iako ste to poredali po broju napada i smrtnih slučajeva, ne izgleda mi vjerodostojno iz nekoliko razloga: 1. da li je svaki napad prijavljen, jer vjerujem da male pasmine poput pekinezera također napadaju, samo što sumnjam da itko to smatra kao napad, odnosno kao nešto što bi se trebalo prijaviti. 2. koliko je pojedina pasmina zastupljenja, odnosno, koliko ima rottweillera, haskija, mastiffa, po broju, jer vjerujem da na 5000 rottweillera puno je lakše skupiti cifru preko 500 napada nego na 500 mastiffa, znači zašto niste postavili omjere koliko su pasmine zastupljene 3. koliko je od tih napada je bilo od radnih pasmina ljudskom greškom 4. koliko su njihovi vlasnici odgovorni, odnosno koliko poznaju pasminu 5. kako su psi odgojeni i socijalizirani 6. u kojim uvjetima se dogodio napad, da li je bilo unutar njihovog teritorija, da li je bio nečime izazvan, da li je posrijedi ljudska pogreška sve u svemu, ne da mi se više tipkati, ali eto, morao sam komentirati, jer ovakvi članci mi se gade...

  • MislavNekic 06.05.2015.

    Slično mislimo! Pas bez obzira na pasminu mora bit pod kontrolom vlasnika. Ako ga ne sluša neka ga vodi na povodcu. Isto se odnosi na male i na velike pse.

  • Soul Man 06.05.2015.

    Činjenica je i ta da takve "opasne" pse najčešće nabavljaju i "opasni" ljudi. Bez obzira koliko koji pas bio opasan, ako se na njega pazi, vodi na uzici i s brnjicom, ako je to potrebno, ne bi smjelo biti napada, bar ne toliko. Na žalost, čest je slučaj da se vlasnici baš takvih pasa ponašaju krajnje neodgovorno i bahato sve dok se ne dogodi kakva tragedija. Zato bi uz ovakve statistike bilo dobro vidjeti i nekakav profil vlasnika tih pasa, pa tek onda izvući zaključke o pojedinim pasminama. Veliki pas je i velika obaveza, a ne samo ljubimac. I mali može napasti, ali ipak se kudikamo lakše obraniti od malog psa, nego od nekakvog velikog. Nije pas za svakoga.

Komentiraj...
Vidi sve komentare