To je to što me zanima!

Brammertz poziva tužiteljstva država regije na učinkovit rad

Brammertz je kazao kako je iznimno važno to što je već sada postignuta značajna komplementarnost u radu tužiteljstva ICTY-a i tužiteljstava država nastalih na području bivše Jugoslavije
Vidi originalni članak

Glavni tužitelj Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) Serge Brammertz upozorio je u petak u Sarajevu kako je pred pravosuđem država regije velika odgovornost za dovršenje započetog procesa kažnjavanja počinitelja svih ratnih zločina a najavio je i nastavak potpore međunarodne zajednice kako bi se lokalna tužiteljstva s tim problemom suočila na što učinkovitiji način.

Tijekom izlaganja na međunarodnoj konferenciji posvećenoj nasljeđu Haškog tribunala Brammertz je kazao kako je iznimno važno to što je već sada postignuta značajna komplementarnost u radu tužiteljstva ICTY-a i tužiteljstava država nastalih na području bivše Jugoslavije.

Ta je komplementarnost odnosno razina suradnje, po njegovim riječima, sada bolja nego ikada.

"Ono što je bio problem prije dvadeset godine više nije", kazao je Brammertz pojašnjavajući kako su unatoč brojnim poteškoćama ostvareni najznačajniji ciljevi postavljeni pred haško tužiteljstvo a to je prije svega zatvaranje "glavnih" predmeta uz stvaranje uvjeta da se oni koji se odnose na nižerangirane počinitelje prebace na procesuiranje tužiteljstvima regije.

Kao važnu činjenicu naveo je redovite sastanke haških s tužiteljima iz država regije kao i uvođenje posebnih tužitelja za vezu koji u Den Haagu imaju izravni pristup svoj dokumentaciji koja je tamo prikupljena što onda značajno olakšava posao domaćem pravosuđu.

Na taj je način samo prošle godine iskorišteno više od 120 tisuća stranica već prikupljene dokumentacije koja će biti iskorištena u procesima pred pravosudnim tijelima država regije.

Ta je lekcija, kako je istaknuo Brammertz, dragocjena poruka međunarodnoj zajednici da u svim slučajevima uspostave međunarodnih sudova za ratne zločine mora istodobno razvijati izlaznu strategiju kako bi se pravosuđa država u kojima su zločini počinjeni osposobila da u jednom trenutku preuzmu vođenje takvih postupaka.

Ocijenio je kako bi za takvom praksom trebao posegnuti i stalni Međunarodni kazneni sud (ICC).

Glavna tužiteljica Tužiteljstva BiH Gordana Tadić kazala je kako je za pravosuđe njene zemlje veliki problem činjenica što brojni počinitelji ratnih zločina imaju dvojna državljanstva pa na taj način bijegom u susjedne države pokušavaju izbjeći procesuiranje.

Također je rekla kako je jasno da za razliku od BiH sve sve zemlje regije ne prihvaćaju strategiju rada na ratnim zločinima koju primjenjuje ICTY-a no surađivati se može i na drugim osnovama uz uvjet da se mora se naći način za prevladavanje "stanja nekažnjivosti". To je, drži Tadić, moguće i uz primjenu propisa koji svaka zemlja primjenjuje na svom teritoriju.

"Tako možemo naći način da se riješe problemi s Hrvatskom, Srbijom i Crnom Gorom i nadam se rezultatima u predstojećem razdoblju", kazala je Tadić.

Pojasnila je kako su u Tužiteljstvu BiH sada otvoreni predmeti koji se odnose na točno 4861 poznatog počinitelja ratnih zločina no upozorila je kao postoje još "tisuće slučajeva" dokumentiranih ratnih zločina u kojima počinitelji još nisu identificirani pa je je iz toga jasno kakvi su izazovi pred bosanskohercegovačkim pravosuđem.

Uz sve druge istrage, kako je kazala Tadić, stručnjaci tužiteljstva BiH angažirani su i na utvrđivanju identiteta više od sedam tisuća osoba čiji su posmrtni ostaci do danas ekshumirani.

Idi na 24sata

Komentari 6

  • kamenjar 23.06.2017.

    Ajde sad zovi malo Izraelce !!!!

  • busdoznalud 23.06.2017.

    vidiš zanimljivosti, a građani napadnutih država u "regionu" pozivaju brammertza i ostale "promatrače" osuditi velikospr*sku agresiju i konačno dovesti odgovorne velikospr*ske agresore pred zid istine o njihovoj agresiji kao isključivom uzroku rata "u regionu" 90tih.

  • 7vuk777 23.06.2017.

    treba suditi amerima i ostalim zapadnim zemljama koje su i izazvale rat u bih,hrvatskoj,libiji,siriji i ostalim malim zemljama radi svojih interesa,a kako -sudi-međunarodni sudsvi već znaju,osude više žrtve nego agresora,to je svjetska pravda

Komentiraj...
Vidi sve komentare