To je to što me zanima!

Britanski parlament danas glasa o 'neurednom Brexitu'

Britanski mediji objavili su da bi se May mogla odlučiti na očajnički pokušaj i po treći put staviti na glasanje postojeći sporazum, nadajući se da će se tvrdokorni zastupnici predomisliti
Vidi originalni članak

Britanski zastupnici danas će glasati o tome hoće li njihova zemlja za dva tjedna napustiti EU bez sporazuma o razdruživanju, dan nakon što je parlament po drugi put velikom većinom odbio ponuđeni sporazum britanske premijerke i Bruxellesa.

Britanska premijerka Theresa May kazala je u srijedu da želi da zemlja iziđe iz Europske unije sa sporazumom o razdruživanju i da će glasati protiv Brexita bez sporazuma.

Očekuje se da će parlament glasati protiv Brexita bez dogovora, iako bi se to ionako moglo dogoditi jer zasad nema dogovora o alternativi. 

Zastupnici su u utorak drugi put odbili prijedlog sporazuma o "razvodu" što ga je premijerka Theresa May ispregovarala s Bruxellesom, iako je u međuvremenu ishodila neke ustupke. 

391 GLAS PROTIV Što će sada biti s Brexitom? Britanci opet odbili sporazum

Dio euroskeptičnih zastupnika sada se zalaže za Brexit bez dogovora, ali May tvrdi da bi to izazvalo veliki ekonomski šok i mnogi se oko toga slažu s njom. 

Ako danas opcija "no-deal" dobije crveno svjetlo u parlamentu, zastupnici će u četvrtak glasati o tome treba li Britanija zatražiti odgodu Brexita. 

"EU će htjeti znati kako tu odgodu namjeravamo iskoristiti. Parlament će morati odgovoriti na to pitanje", upozorila je May. 

"Želimo li povući članak 50? Želimo li drugi referendum? Želimo li izaći sa sporazumom, ali ne ovakvim?", nastavila je. 

Britanski mediji objavili su da bi se May mogla odlučiti na očajnički pokušaj i po treći put staviti na glasanje postojeći sporazum, nadajući se da će se tvrdokorni zastupnici predomisliti.

MAY ZASTUPNICIMA: "Glasajte za moj dogovor ili možda neće biti Brexita"

Skupina zastupnika u srijedu će u proceduru uputiti alternativni prijedlog da se Brexit odgodi do 22. svibnja i da se do tada s EU-om sklopi niz privremenih sporazuma s rokom trajanja do 2021. godine. 

Na bilo kakvu odgodu Brexita mora pristati svih 27 članica. 

Glavni europski pregovarač Michel Barnier odmah nakon jučerašnjeg glasanja izjavio je da Bruxelles nema što novo ponuditi Londonu i da se priprema za neuredan razlaz. 

"EU je učinio sve što može. Zastoj se može jedino riješiti u Velikoj Britaniji", poručio je.

SUSRET S KONZERVATIVCIMA May uoči glasovanja o Brexitu: Sastanak je bio dovoljno dobar

U međuvremenu se i Britanija priprema za sve izgledniji neuredan razvod pa je tako u srijedu priopćeno da će u tom slučaju privremeno, do godine dana, neće uvesti uvozne carine na niz proizvoda iz EU-a te da na granici Sjeverne Irske i Irske, također privremeno, neće biti graničnih kontrola.  U ovom potonjem slučaju, radi se o jednostranoj britanskoj mjeri. 

Barnier: Britanija mora reći što želi s eventualnom odgodom Brexita

Velika Britanija mora odlučiti što želi kako bi se Europska unija mogla očitovati o eventualnom zahtjevu za odgodom izlaska iz EU-a, izjavio je u srijedu glavni europski pregovarač za Brexit Michel Barnier.

"Velika Britanija nam mora reći što je njezin izbor, kakve buduće odnose želi s EU-om. To je pitanje na koje se mora odgovoriti prije odluke o eventualnoj odgodi izlaska", izjavio je Barnier na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu u okviru rasprave o predstojećem summitu EU-a sljedeći tjedan i o situaciji u vezi s Brexitom.

Barnier je dodao da je ispregovarani sporazum o razdruživanju, koji dva puta odbačen u britanskom parlamentu, jedini mogući sporazum i da o tome više nema pregovora.

"Jučerašnje glasovanje produbljava nesigurnost. Naš je cilj od početka bio smanjiti na najmanju moguću mjeru izglede za neuredan Brexit. Ovaj sporazum je jedini koji imamo ako Ujedinjena Kraljevina želi napustiti EU na uredan način. Mi smo išli do krajnjih granica dajući jamstva kako bi pomogli da sporazum bude prihvaćen, ne možemo ići dalje", istaknuo je Barnier.

Liberalni belgijski zastupnik Guy Verfohofstadt optužio je u raspravi koja je uslijedila britanskog euroskeptičnog zastupnika Nigela Faragea da želi odgodu Brexita kako bi i dalje mogao primati plaću europskog zastupnika i podrivati EU iznutra.

Verhofstadt je rekao da se protivi bilo kakvom produljenju roka za Brexit bez promjene smjera u Velikoj Britaniji.

Farage mu je uzvratio da EU žali zbog izlaska Velike Britanije jer ostaje bez 39 milijardi funti koliko ona pridonosi europskom proračunu. "Ne želimo više da nas vrijeđati, ne želimo da vi nama vladate. Napuštamo EU 29. ožujka, potpuno smo spremni za to, ostalo je još samo nekoliko grba na tom putu", rekao je Farage. 

Njemački zastupnik Hans-Olaf Henkel, bivši član stranke Alternativa za Njemačku (AfD), koji je govorio u ime zastupničkog kluba Europskih konzervativaca i reformista kojem pripadaju i britanski konzervativci, zauzeo se za ostanak Velike Britanije u EU-u.

"Nije točno da nema boljeg rješenja od ovog sporazuma o razdruživanju. Postoji bolji način, a to je zadržati Veliku Britaniju u EU-u i omogućiti joj da kontrolira migracije", rekao je Henkel.

On je optužio i Verhofstadta i Faragea da je njihov pristup podjednako kriv za postojeću krizu - Farage zato što želi izlazak po svaku cijenu, a Verfofstadt zbog toga što želi Sjedinjene Europske Države i što ne poštuje načelo supsidijarnosti.

 

 

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare