To je to što me zanima!

Bunkeri milijardera: Ovako se oni pripremaju za smak svijeta

Ako nekome spomenete nuklearni bunker, većina će zamisliti beživotnu sivu betonsku sobu. Nuklearni bunker više nisu što su nekad bili, a velike su šanse da su luksuzniji i od vašeg doma
Vidi originalni članak

Prijetnja nuklearnog rata čini se bliskom kao i u vrijeme Hladnog rata, no moderna skloništa uvelike se razlikuju od bunkera kakvi su bili popularni 60-ih i 70-ih godina prošlog stoljeća.

Brojne kompanije koje pružaju usluge adaptacije starih vojnih raketnih silosa ili bunkera navode kako je potražnja za njihovim proizvodima narasla za 700 posto u usporedbi s 2015. No, to nisu skloništa kakva biste očekivali.

- Starije generacije imale su bunkere koji nisu bili veoma udobni. Bili su sivi, metalni. Kao da živite na brodu ili u vojnom postrojenju. Čovjeku je veoma teško dugoročno živjeti u takvim uvjetima - navodi Robert Vicino, agent za nekretnine koji je pokrenuo Vivos, kompaniju koja se bavi doradom i uređivanjem luksuznih bunkera diljem svijeta.

Najbogatiji zbog trenutne klime u svijetu odabiru luksuzne bunkere kako bi, u slučaju krize, imali gdje smjestiti svoju obitelj i zaposlenike. Takva skloništa su građena kako bi izdržala nuklearni udar, te dolaze s vlastitim električnim napajanjem, sistemom za filtriranje vode i NBC ( nuklearno-biološko-kemijskim ) sustavom za filtraciju zraka.

I dok neki preferiraju skrivati se sami, drugi se odlučuju za prave male "bunkerske zajednice" koje su uređene tako da što više nalikuju stvarnom svijetu.Takve zajednice posjeduju i hidroponske vrtove, koji opskrbljuju stanovnike s hranom. U takve zajednice okupljaju se ljudi koji posjeduju vještine potrebne za dugoročni opstanak, od liječnika do učitelja.

Jedna od takvih bunkerskih zajednica, Vivos xPoint, nalazi se u Južnoj Dakoti (SAD) i sastoji se od 575 vojnih bunkera, koji će se prenamijeniti kako bi mogli udomiti oko 5 tisuća stanovnika. Prenamjena svakog pojedinačnog bunkera koštati će vlasnike između 25.000 i 200.000 dolara. Cijena najviše ovisi o luksuzu kojeg vlasnici žele u svojem skloništu. Takva zajednica imati će i vlastito kino, bolnicu, spa i teretanu. Kompleks bunkera povezivati će tračnice, kojima će stanovnici odlaziti u restorane, kafiće, bazene i druga područja za zabavu.

Vlasnici imaju pristup svojim skloništima u svako doba, bilo da je u pitanju stvarna prijetnja ili jednostavno žele razbiti monotoniju i pobjeći iz grada.

- Jedinstvenost našeg proizvoda što imate luksuzni drugi dom koji je ujedno i nuklearni bunker - navodi Larry Hall, jedan od projektanata ovakvih domova.

Idi na 24sata

Komentari 35

  • Co1umbo 22.02.2019.

    Na petoj slici je sigurno rijec o bunkeru. Drveni krov i vidi se nebo.

  • Der Kommissar 29.04.2017.

    Ovaj videozid napravljen od 32" televizora je soooo 1999.... koliko su vam stare te slike

  • strsljen2013 29.04.2017.

    Budući smo osma civilizacija na ovom planetu i na žalost najgluplja (podatak koji je iznesen po nekim novinama i portalima i odmah je sklonjeno ili su portali ugašeni) vidimo tko preživljava a također se vidi i iz prikazivanih filmova. Ne pametni i inteligentni nego oni koji imaju novaca, varalice i lopovi. Prijašnje civilizacije su putovale svemirom u 2000 godina a mi se nismo makli dalje od mjeseca i to možda.

Komentiraj...
Vidi sve komentare