To je to što me zanima!

Deložacija nije uspjela: Obitelj Slavica će ostati u svom domu

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video
Aktivisti 'Živog zida' su od jutra čuvali kuću, skandirali i pjevali. Sudski ovršitelj i ovrhovoditelj su došli i otišli. Kasnije je objavljeno da se banka odlučila na odgodu
Vidi originalni članak

Aktivisti udruge 'Živi zid' uspjeli su na šest mjeseci odgoditi deložaciju obitelji Slavica iz njihove kuće u Bilicama kraj Šibenika.

Njih nekoliko desetina od ranog jutra čuvali su kuću, skandirali i pjevali. Sudski ovršitelj i ovrhovoditelj Jadranske banke, kad su ih ugledali okružene novinarima, jednostavno su se okrenuli i otišli. Vratili su se za sat vremena s odgodom deložacije.

- Uobičajena je praksa da ovršenici mole za milost, da kleče pred bankarima i mole. Ovdje se dogodilo nešto drugo. Obitelj nije tražila milost. Banka se jednostrano odlučila na odgodu - rekao je aktivist ' Živog zida' Ivan Pernar , koji je pročitao sudsku odluku i dočekan je ovacijama.

'Malo mi je lakše, ali i dalje ne znam što će biti s nama'

Vinko Slavica (68) podigao još 1999. godine kredit za samozapošljavanje HBOR-a i Jadranske banke u iznosu od 200.000 kuna. Posao s izlijevanjem metalnih stupića se izjalovio i Slavica nije mogao vraćati kredit. Dug je s kamatama i svim ostalim troškovima narastao na 580.000 kuna , zbog čega je banka postala vlasnik kuće procijenjene za 170.000 eura ili 1,3 milijuna kuna.

Zbog toga je u utorak u 11 sati bila zakazana deložacija kojom su na ulicu trebali biti izbačeni Jakov , njegova 94-godišnja majka Zorka i 40-godišnji sin .

- Nakon ove odgode mi je malo lakše, ali i dalje ne znam što će biti s nama. Nadam se da ćemo kroz šest mjeseci naći način kojim će banka iz moje imovine doći do svojeg novca, a da ja, majka i sin nećemo biti na ulici - rekao je Vinko.

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Broj ovrha porastao za 2100 posto

- 'Živi zid' brani obitelji širom Hrvatske od deložacija, jer su ti krediti matematički neotplativi , pa su samim time prijevara neviđenih razmjera. Zastrašujuća je činjenica da je 2006. godine u Hrvatskoj bilo oko 300 ovrha nad nekretninama, a u 2013. godini taj broj je narastao na zapanjujućih oko 6770 ovrha, što je porast od oko 2100 posto! Ovim problemom pogođeni su svi slojevi društva, a javnost mora znati što se događa, kako bi se kod građana probudila svijest o ovom strašnom problemu, koji država ne želi riješiti. Više se ne radi o problemu financijski neodgovornog pojedinca, nego o problemu društva - rekao je aktivist 'Živog zida' Jakov Perica.

- Riječ je problemu s makrorazine , koji se ovako oslikava na pojedinca. Do kada ćemo izbacivati ljude van? Ovi problemi se moraju rješavati u Saboru, a ne na ulici - rekla je aktivistica Ingrid Runtić.

Idi na 24sata

Komentari 73

  • Artusartus 09.05.2014.

    Zaista mi je žao svih koji su ostali bez krova nad glavom. Ali da je netko bilo kom od tih beskućnika pred x godina rekao kako ne smiju potpisati ugovor jer ga ne shvaća, jer je pogrešno obrazovan, jer potječe iz sredine u kojoj je dugoročno planiranje sramota ... A ni menadžeri (hrvatski: rukovodioci) u bankama se nisu upuštali u pravo promišljanje. Rezultat: banke "sjede" na nekretninama koje ne mogu prodati i potraživanjima prema podobnima koja ne mogu naplatiti, a beskućnici postaju relevantan politički faktor kojim se može i će se manipulirati. Vlada, koja to i nije, problem ne percipira problem, a HDZ je njegov dio. Nominalni vlasnici banaka se ne potresaju jer ne obrću svoj novac, a pravim vlasnicima situacija odgovara.

  • kukurikuu 16.04.2014.

    Drago mi je da ljude niasu izbacili na ulicu ali taj izgovor sa propalom firmom nije mi bas legao. Sve mi se cini da je taj kredit otisao u tu kucu.

  • mazaluna 16.04.2014.

    Odgovor za 17O9: Da, pravilno je da se piše čovijek a ti pišeš čovjek jer očigledno dolaziš iz onih krajeva gdje je gramatika stvarno savršena.Moš ,mislit.Prvo nešto provjeri a onda lupetaj.

Komentiraj...
Vidi sve komentare