To je to što me zanima!

Diplomat EU: Jedva čekamo da završi Jeremićev mandat

Glavni tajnik UN-a Ban Ki-Moon, koji je sjedio do Jeremića, održao je uvodni govor u kojem je snažno podržao rad Haaškog i drugih tribunala i pohvalio njihov rad
Vidi originalni članak

Vjerujem da ne može biti zabranjenih sadržaja za raspravu u Ujedinjenim narodima. Ovo će biti debata o radu međunarodne pravde, tim je riječima Vuk Jeremić, predsjednik Opće skupštine UN-a, u srijedu ujutro otvorio tematsku sjednicu pod nazivom "Uloga međunarodnih kaznenih sudova u ostvarenju pravde i pomirenja između naroda". 

Glavni tajnik UN-a Ban Ki-Moon, koji je sjedio do Jeremića, održao je uvodni govor u kojem je snažno podržao rad Haaškog i drugih tribunala i pohvalio njihov rad. 

- Moramo podržati ICTY na način da poštujemo njihove odluke, da implementiramo te odluke i branimo sud od onih koji ga žele diskreditirati zbog njihovih političkih interesa - poručio je Ban Ki-Moon i nakon toga napustio sjednicu, a strani novinari komentirali su da nije želio slušati govore srbijanskog predsjednika Tomislava Nikolića i predsjednika Predsjedništva BiH Nebojše Radmanovića. Oni su, zaključuje se iz njihovih govora, potpuno pod kontrolom Jeremića napali rad Haaškog suda. 

Moramo podržati ICTY na način da poštujemo njihove odluke, da implementiramo te odluke i branimo sud od onih koji ga žele diskreditirati zbog njihovih političkih interesa

- Je li sud pojedinim presudama traumatizirao žrtve i udaljio nas od pomirenja, vodi li nas u prošlost ili pomirenju naroda... teška su pitanja na koja danas, bojim se, ne možemo dati konačne odgovore. Nezadovoljstvo pojedinim presudama postoji kod sva tri konstitutivna naroda koja imaju različita mišljenja o radu Tribunala - rekao je Radmanović. 

Nikolić osudio rad Haaškog suda 

Srbijanski predsjednik Nikolić prisjetio se i logora Jasenovac u NDH te oštro osudio rad suda govoreći na srpskom jeziku. Hrvatski veleposlanik Ranko Vilović govorit će na sjednici i zastupati stav naše zemlje koja podržava rad Haaškog tribunala. Hrvatski državni vrh procijenio je da treba sudjelovati u debatskoj sjednici isključivo u rangu veleposlanika te u New York nisu otputovali ni predsjednik Josipović, koji je pozvan, ali ni hrvatski ministar pravosuđa. Hrvatska će odgovoriti srbijanskom predsjedniku i predsjedniku Predsjedništva BiH, a Vilović je peti govornik na sjednici. 

Vuk Jeremić je, podsjetimo, nakon oslobađajuće pravomoćne presude hrvatskim generalima Gotovini i Markaču u studenome prošle godine, koju je nazvao nepravednom, a Haaški sud pristranim jer "osuđuje samo Srbe" iz ureda predsjednika Opće skupštine krenuo samostalno u pohod koji je na Twitteru nazvao "obranom nacionalnih interesa Srbije" te organizirao tematsku sjednicu na simboličan datum - 10. travnja, nadajući se da će u budućnosti Srbi prepoznati njegov trud i nagraditi ga na izborima. Jeremić je sjednicu podijelio na tri dijela. U prvom koji je počeo u deset sati ujutro po američkom vremenu sudjeluju predstavnici država, uglavnom na razini stalnih veleposlanika, a samo Srbiju predstavlja predsjednik Tomislav Nikolić i bosanskohercegovački predsjedatelj Predsjedništva Nebojša Radmanović. 

Predstavnici Pokreta majki Srebrenice zabranjeno govoriti

U drugom dijelu predviđene su dvije panel-diskusije na kojima će govoriti predstavnici nevladinih organizacija i gosti iz Srbije, a Hrvatska će svoja mjesta ostaviti praznima jer ne želi sudjelovati u "jednodnevnoj paradi" Vuka Jeremića čije su namjere pročitali svi u UN-u, od Washingtona do Bruxellesa. Koristeći izgovor da bošnjačke i hrvatske udruge žrtava nisu članice međunarodne UN-ove asocijacije udruga, Jeremić nije dopustio njihovo sudjelovanje na tematskoj sjednici, ali je u dvoranu uveo Savu Štrbca i Darka Trifunovića, koji tvrdi da je u Srebrenici stradalo 'samo 100 Bošnjaka' Predsjednik Udruženja žrtava i svjedoka genocida Murat Tahirović i predsjednica Udruženja Pokreta majki Srebrenice i Žepe Munira Subašić i Nikola Findak, član Udruženja žrtava i svjedoka genocida nisu dobili pravo glasa na Jeremićevoj debati pa će cijelu korespondenciju s Vukom Jeremićem i njegovu manipulaciju funkcijom pokazati Ban Ki-Moonu, glavnom tajniku UN-a. Da bi omogućili javnosti da čuje i njihov stav, stalna misija Jordana i Lihtenštajna u Ujedinjenim narodima organizirala im je susret s novinarima.

Kad smo podržali izbor Vuka Jeremića za predsjednika Opće skupštine UN-a, vjerovali smo da će kao mlad i obrazovan čovjek biti širokih pogleda

- Kad smo podržali izbor Vuka Jeremića za predsjednika Opće skupštine UN-a, vjerovali smo da će kao mlad i obrazovan čovjek biti širokih pogleda i surađivati sa svima te da će Srbija, koja je izgubila na svakom polju, od ratnog do teritorijalnog znati cijeniti diplomatsku šansu koju su dobili. Duboko smo razočarani jer je Jeremić svoj kabinet na East Riveru pretvorio u srpsku utvrdu, on se isključivo bavi problemima svoje zemlje, ignorira sve druge, manipulira ugledom Svjetske organizacije i svi jedva čekamo da njegov jednogodišnji mandat na ljeto završi - rekao je za Večernji list diplomat iz EU.

Idi na 24sata

Komentari 77

  • sestro 11.04.2013.

    milošević jeremić nikolić i svi ex komunisti i četnici u srbiji razmišljaju isto..razlika između nacionalizma i komunizma u srbiji ne postoji..i ne samo srbiji..nego i svi njihovi političari izvan srbije razmišljaju isto ili slično..

  • GOGO365 11.04.2013.

    Za razliku od naših političara koji šute kao p.... i gledaju kako da sebe i svoje bližnje uhljebe, ovaj bar radi za sebe i svoju državu.

  • m1c0 11.04.2013.

    Znam da ćete me zbog ovog banovat,al imam jedno pitanje i dvije konstatacije: 1.KOJI DIPLOMAT UN iz naslova i kraja članka?Ovako može svaki novinar da piše bilo što. 2.Mislim da je mnogo toga izvučeno iz konteksta govora predsjednika Nikolića,jer je rekao da ipak sva tri naroda nisu zadovoljna radom suda u Haagu.Mada bih ja taj govor skratio i ne bih išao toliko u povijest. 3.Hrvatska šalje samo predstavnika?Pa zar nije bolje da pošalje svog predsjednika da argumentovano odgovori Nikoliću ako se već ne slaže?Ovako ispada da "ćutke" prihvaća činjenice Srbije-ipak je to Skupština UN-a.

Komentiraj...
Vidi sve komentare