To je to što me zanima!

'Država na tužbama bankama može uzeti 4,5 milijarde kuna'

Aleksić ističe kako je na više Prekršajnih sudova doneseno niz nepravomoćnih presuda kojima se banke kažnjavaju s 80.000 kn, a predsjednici uprava s 10.000 kn
Vidi originalni članak

Jedan od začetnika Udruge Franak i bivši koordinator njezinog pravnog tima Goran Aleksić u pismu medijima objavio je kako je Visoki prekršajni sud u Zagrebu uvažio žalbu dužnika u postupku protiv Privredne banke Zagreb i predsjednika Uprave Bože Prke na Prekršajnom sudu u Osijeku. 

Visoki prekršajni sud u Zagrebu žalbu dužnika prihvatio je 1. srpnja 2015. Dužnik tužitelj tražio je od suda da presudi PBZ-u prekršajnu kaznu od 200.000 kn te Prki kaznu od 50.000 kn jer PBZ nije u skladu s odredbama Zakona o potrošačkom kreditiranju s dužnikom ugovorio fiksni dio kamate, promjenjivi parametar i razdoblja promjena kamate, za što su predviđene od 80.000 do 200.000 kn.

Osječki sud je odbio dužnikov optužni prijedlog uz objašnjenje da on nije ovlašteni tužitelj već da je to jedino Hrvatska narodna banka. Visoki prekršajni sud u Zagrebu je pak obrazložio da je tužitelj dužnik ovlašten tužiti banku te ukinuo presudu suda u Osijeku te postupak vratio na početak.

Aleksić ističe kako je na više Prekršajnih sudova u Hrvatskoj doneseno niz nepravomoćnih presuda kojima se banke kažnjavaju s 80.000 kuna, a predsjednici uprava banaka s 10.000 kuna. 

- Banke su nezakonito odredile fiksne marže u gotovo svim kreditima, a samo CHF kredita ima oko 53.000, što znači da bankama prijeti potencijalna ukupna kazna od cca. 4 milijarde kuna te predsjednicima Uprava banaka ukupno cca. 500 milijuna kuna. Država može putem DORH-a i nadležnih inspekcija po službenoj dužnosti pokrenuti prekršajne postupke protiv banaka i na taj način osigurati 4,5 milijarde kuna u državni proračun - ističe i dodaje kako prekršajni postupci Vladi RH mogu poslužiti kao argument u nastojanju da se CHF krediti konvertiraju u euro kredite. 

- Zašto država ne pokupi 4,5 milijardi kuna koje „leže na cesti“? Zašto HNB štiti nezakonito poslovanje banaka? - pita se Aleksić. 

Idi na 24sata

Komentari 10

  • Bassa_1 23.09.2015.

    Zar vama i dalje nije jasno da je problem u padu standarda kojeg su uzrokovale vladajuće garniture!? A banke posluju i u državama gdje su građani bogati.

  • IVICA MALI ZG 20.09.2015.

    Gospodo moja zakon nije tu da se selektivno primjenjuje ili ne zavisno prema kome , Ako je neka strana banka koju brani bankovni kartel onda ne , a ako je mali poduzetnik onda se trenira strogoču , pa kako mislite da je to moguče ? ili je bankovni kartel prejak a udruga bankara je čisti bankovni kartel u njihovom radu niko izvan kruga ne može ništa saznatu , a tko nam jamči da se taj kartel ne dogovarao kamatama i o lihvarenju po zakonu , Svojevremeno su se i proizvođači cigareta udruživali u udrugu a u stvari stvorili su kartel ,

  • zorangutan 15.09.2015.

    HMMMM sad ću uz svoj kredit u eurima otplačivat i TUĐI u francima...jel to ta PRAVDA ...krasno glavno da će LALOVAC SEBI OPROTIT 280 000 kn a MI će njegovih 280 000 otplatit hmm kao i JAKOVINIH 176 000 KN...krasno

Komentiraj...
Vidi sve komentare