To je to što me zanima!

Građani Hrvatske su se 22. 1. 2012. izjasnili za ulazak u EU

Hrvati su se sa 66,2% glasova za i 33,1% glasa protiv izjasnili za ulazak u EU. Dosad je 18 zemalja članica EU potpisalo Ugovor o pristupanju Hrvatske Uniji
Vidi originalni članak

Hrvati su 22. siječnja 2012. godine izašli na referendum te su sa 66,2% glasova za i 33,1% glasa protiv izjasnili  za ulazak u Europsku uniju. Odaziv na referendum bio je slab (43,6 posto), slabiji čak nego i u Mađarskoj, gdje se referendumu odazvalo 45,6 posto birača. Cijeli državni vrh je rezultate referenduma nestrpljivo čekao u Saboru.

Nakon što je Državno izborno povjerenstvo objavilo rezultate premijer Zoran Milanović je istaknuo kako je to povijesna odluka, koju su Hrvati sami donijeli. Bivši predsjednik Sabora Boris Šprem rekao je kako za Hrvatsku dolazi povijesno poglavlje. Ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić, koja je trenutačno i prva potpredsjednica Vlade, istaknula je nakon referenduma da odaziv i nije bio toliko slab, jer su svi građani koji su namjeravali izaći na referendum to i napravili. 

Većina zemalja članica Europske unije je 15. siječnja 1992. godine priznala Hrvatsku kao neovisnu državi, a nakon toga su se počeli razvijati i odnosi s EU. Na Zagrebačkom summitu 24. studenog 2000. godine započeli su pregovori o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju, koji je potpisan u svibnju 2001. godine u Bruxellesu. Hrvatska je 2003. godine u Ateni podnijela zahtjev za pristupanjem EU, a službeni status kandidata dobili smo 18. lipnja 2004. godine. Pregovori su otvoreni nakon što je Haag potvrdio suradnju Hrvatske sa sudom 3. listopada 2005. godine. Jose Manuel Barosso je u ime Europske komisije predložio zatvaranje pregovora s Hrvatskom 10. lipnja 2011. godine, a ubrzo je to potvrdilo i Europsko vijeće. Hrvatski predstavnici su u Bruxellesu potpisali Ugovor o pristupanju EU 9. prosinca 2011., u kojem stoji kako bi 1. srpnja 2013. trebala postati članica EU.

Dosad je Ugovor o pristupanju Europskoj uniji potpisalo 18 članica, a uskoro bi to trebala napraviti u Velika Britanija. Među čelnicima zemalja EU koji su čestitali Hrvatskoj nakon referenduma bila je i njemačka kancelarka Angela Merkel koja je istaknula kako Njemačka s radošću čeka Hrvatsku da se pridruži EU.

>>> Više o pristupanju Hrvatske Europskoj uniji čitajte u SPECIJALU

Idi na 24sata

Komentari 6

  • angelos 18.12.2012.

    građani nisu izglasali za ulazak u EU, već političari na vlasti, ignorirali su prave glasove to ništa nije novo kod nas, ogledali se na bivšu vlast hdz kada je još bio Tuđman... Nadam se, da će im se to obiti u glavu, kada im narod ukine vladavinu, jer čine samo zlo...tužno...

  • WOMANIZER 17.12.2012.

    nisam ja baš siguran da smo mi to izabrali! to je namješteno, pa ne bi oni đabe to sve dogovarali sve ove godine, a da mi na kraju kažemo NE!

  • 17.12.2012.

    "Hrvati su 22. siječnja 2012. godine izašli na referendum te su sa 66,2% glasova za i 33,1% glasa protiv izjasnili za ulazak u Europsku uniju. Odaziv na referendum bio je slab (43,6 posto)." ONAJ TKO MALO BARATA MATEMATIČKIM OPERACIJAMA vrla lako će zaključiti da VEĆINA HRVATA NIJE za EU, nego je 66,2 % od 43,6% koliko je izašlo na referendum. To je jedna velika prevara i uopće ne odražava pravi stav većine.

Komentiraj...
Vidi sve komentare