To je to što me zanima!

'Hrvatska nema niti jedan sir koji je zaštićen, čak ni paški'

U Francuskoj ima više od 400 zaštićenih proizvoda, od toga je 200 sireva. Hrvatska nema nijedan zaštićeni sir pa čak ni paški, poručila je Snježana Španjol
Vidi originalni članak

U Saboru je se raspravljalo i o odluci da se 14. travnja 2015. proglasi Danom zaštićenih hrvatskih autohtonih proizvoda povodom prve registracije i zaštite krčkog pršuta oznakom zemljopisnog podrijetla na razini Europske unije. 

Oporba se nada da će proglašenje ovog dana biti dodatni poticaj za daljnju zaštitu naših poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda. U raspravi se nametnulo i pitanje zašto Hrvatska nema zaštićen niti jedan proizvod u mliječnom sektoru od skute, kiselog mlijeka i svega ostalog što se proizvodi. Zamjenica ministra poljoprivrede Snježana Španjol navela je da je razlog jer proizvođači, prije ulaska u EU, nisu bili pripremljeni iako je postojao zakonodavni okvir.

- Konačno jedanput moramo našim poljoprivrednim proizvođačima iskreno reći što možemo zajednički napraviti ali trebamo im reći i što smo zajednički propustili. Nismo ih za neke stvari pripremili. Ovo je izuzetno važna stvar na kojoj svi zajedno možemo napraviti dobro. Od mesa iz međimurske tiblice, od zagorskih i slavonskih specijaliteta do Dalmacije gdje zapravo svaki otok ima izvorne i zaštićene pasmine: bračku ovcu, rapsku ovcu, pašku janjetinu. Obilujemo bogatstvima kojeg nismo zaštitili - upozorila je. 

Iz tog razloga imali smo situacije da se iz Australije ili iz drugih tržišta uvozila janjetina koja se deklarirala kao paška čime su naši proizvođači dovedeni u nepovoljni položaj jer su za svoj proizvod imali konkurenciju koja je na taj način spuštala cijenu istog. 

- Trenutak je da svi zajedno počnemo na tome raditi regionalno i vrlo lako možemo uskoro postati prepoznatljivi. 

U Francuskoj ima više od 400 zaštićenih proizvoda, od toga je 200 sireva. Hrvatska nema nijedan zaštićeni sir pa čak ni paški - poručila je Španjol. 

Jakšu Baloevića (Novi val) zanimalo je hoće li se zaštiti drniški pršut koji je po njemu najbolji u državi, a poznat je i u svijetu. Zamjenica ministra izvijestila je da je drniški pršut u fazi razmatranja od strane Europske komisije, a nada se da će i on biti zaštićen na EU razini.

- Uskoro se očekuje objava zaštićenih oznaka za neretvansku mandarinu, ekstra djevičansko maslinovo ulje Cres, ogulinski kiseli kupus, istarski pršut, baranjski kulen, lički krumpir. U postupku imamo 17 proizvoda. Napominjem da je u 2011. na nacionalnoj razini bilo zaštićeno samo 3. U ove 3 godine smo uspjeli pokrenuti postupak za 17 proizvoda i to na razini EU - zaključila je Španjol.

Idi na 24sata

Komentari 84

  • VilimKinkela 04.07.2015.

    Ne sumnjajući u dobre namjere gospođe Španjol ipak se čini da ona neće ili nemože shvatiti kompletnu problematiku što se tiče zaštite autohtonih hrvatskih proizvoda. Jer ,Hrvatska je postala zemlja UVOZA i namjesto da su zaštićeni domaći proizvođači ,zaštićeni su uvoznici i to pozamašnim državnim subvencijama.Sve se to direktno odražava na štetu naše proizvodnje i nije čudno ,kako tisak navodi ,da je u nekoliko godina unazad nestalo cca 40 000 /četrdeset tisuća/ stočnih farmi i mnogi su proizvođači ostali na cjedilu poradi ogromnih kredita što su ih uzeli i uložili u proizvodnju .Iz toga proizlazi sasvim logično i jednostavno rješenje a to je zaštita domaćeg proizvođača koji će se potom već i sam pobrinuti kako za zaštitu sira o kojem gospođa priča tako i svih ostalih hrvatskih autohtonih proizvoda.Tada kada je proizvođač stimuliran u smislu proizvodnje biti će i stimuliran taj svoj proizvod i zaštiti.Bilo koja priča van toga znači brigo moja pređi na drugoga.....a dugovi onima koji su se zadužili u smislu unaprijeđenja svoje proizvodnje i dalje ostaju kao podsjetnik na one koji ih jesu ustvari debelo nasanjkali.

  • Vladimir_Putin 04.07.2015.

    Paški sir je fantastičan. Zaslužuje biti zaštićen. Kvaliteta izrade je odlična.

  • deda62 04.07.2015.

    glavno da imamo zaštičene političare.

Komentiraj...
Vidi sve komentare