To je to što me zanima!

Imate li obitelj u inozemstvu? Pazite se drskih prevaranata

Prevaranti kontaktiraju obitelji Hrvata koji žive vani i predstavljaju se kao konzularni djelatnici. Žrtvi govore da je njihov rođak u nevolji i da mu hitno treba uplatiti novac
Vidi originalni članak

Policija u posljednje vrijeme bilježi nove oblike prijevara građana.

Nepoznati počinitelji, na neutvrđen način uspijevaju prikupiti podatke o obiteljskih prilikama rođaka hrvatskih državljana koji žive u inozemstvu. Nakon toga prevaranti telefonskim putem (inozemni pozivni broj) uspostavljaju kontakt sa žrtvom koja živi u Hrvatskoj, a rodbinski je povezana s osobom iz inozemstva za koju su prethodno prikupili podatke o životnim prilikama. 

Prevarant se najčešće predstavlja kao djelatnik hrvatskog konzulata i u razgovoru žrtvi prezentira fiktivnu situaciju u kojoj su se našli njezini rođaci, npr. policija ih je zadržala na aerodromu u Londonu zbog problema s dokumentima te im je potrebno platiti troškove postupka, budući da nemaju dovoljno gotovine kod sebe. Ukoliko se ti troškovi žurno ne uplate (avion polijeće za manje od sat vremena), policija im neće dozvoliti odlazak u Hrvatsku. 

Žrtva se sažalijeva nad situacijom u kojoj su se njeni rođaci našli i uplaćuje iznos od više tisuća kuna na račun kojeg joj je prethodno dostavio prevarant. Cjelokupna situacija potkrepljuje se i dodatnim pozivom žrtvi od strane pomagača počinitelju prijevare, a koji se predstavlja kao susjed od rođaka. U razgovoru navodi da je upoznat s cjelokupnom situacijom te moli da se taj iznos uplati jer bi ga i on sam uplatio, ali trenutno nema dovoljno novaca. 

Oštećeni građani nasjedaju na ovakav "filmski scenarij" i uplaćuju spomenuti iznos, bez da prethodno provjeravaju situaciju kod svojih rođaka.

Telefonom zovu starije ljude ili šalju e-mail

Postoje različiti načini stupanja u kontakt sa žrtvom. Prevaranti ponekad šalju više e-poruka, a ponekad telefonskim putem obmanjuju građane.

Ovakvi slučajevi prevara evidentirani su na području Zagrebačke, Zadarske i Brodsko-posavske županije. Žrtve su najčešće osobe starije životne dobi, koje naivno vjeruju slatkorječivim prevarantima. 

Ako smatrate da ste oštećeni u ovakvim ili sličnim prijevarama možete se obratiti policiji dolaskom u najbližu policijsku postaju ili pozivom na 192.


Idi na 24sata

Komentari 25

  • AnkaAcimov 01.04.2015.

    da,ja sam jeddna od pozvanih iz našeg"KONZULATA".Gospodična koja me nazvala,bila je jako uporna,čak i ljutita zašto joj ne dajem odgovore na njena pitanja.Njen pozivni broj je ostao na mom telefonu,te sam ga iskoristila za prijavu na POLICIJU. Upoznala sam je da ću je sad prijaviti na policiju,što sam ubrzo i napravila.Na samom početku razgovora ,jako sam se uplašila,moj sin je dan prije odletio avionom ,prvo što sam pomislila-možda je avion pao.Sreća dasam je ubrrzo shvatila,te prekinula razgovor.Moje iskustvo sam odmah stavila na fejs,a moja rodica koja živi u Australiji,odemah me nazvala i obavjestila da je i ona dobila sličan poziv.Kad je pročitala moju Obavijest,smirila s i shvatila da su to prevaranti.Kako rodica ima slabo srce,bila je u lošem stanju.Koliko daleko idu ti prevaranti, mogu ljude dovsti o smrtni posljedica.

  • Sve nas je manje 31.03.2015.

    Što nje već bio ovaj članak,čini mi se da sam ga već čitala

  • Blejblej 31.03.2015.

    Tak su i mene neki dan nazvali da uplatim 2000kn i da ce mi dati novce iz EU fondova za potrebe moje firme. Pitam ja zenu a kome da uplatim? Kaze ona na moj racun!!! Haaaahaaaaa. Reko ti nisi normalna bolesnice!

Komentiraj...
Vidi sve komentare