To je to što me zanima!

Istra: U Registar dobrih praksi UNESCO-a upisano 'pljočkanje'

Ministarstvo kulture i medija izvijestilo je kako je istarska pučka pastirska igra 'pljočkanje' upisana u Registar dobrih praksi UNESCO-a. Pozivitno je to ocijenio međuvladin odbor za očuvanje nematerijalne kulturne baštine
Vidi originalni članak

U sklopu međunarodnog programa za očuvanje tradicijskih igara, istarska pučka pastirska igra 'pljočkanje' upisana je u Registar dobrih praksi UNESCO-a.

UNESCO-ov Međuvladin odbor za očuvanje nematerijalne kulturne baštine pozitivno je ocijenio multinacionalnu nominaciju u kojoj sudjeluje i Hrvatska s 'pljočkanjem' te u Registar dobrih praksi UNESCO-a upisao i Tocatì, festival tradicijskih igara.

Multinacionalnu nominaciju Tocatì za Registar dobrih praksi UNESCO-a inicirala je Italija, a pridružila joj se Hrvatska zajedno s Belgijom, Ciprom i Francuskom.

S KOLJENA NA KOLJENO Pčelarstvo u Sloveniji našlo se na popisu UNESCO-ve svjetske baštine: Ima dugu tradiciju

Tocatì je zajednički program za očuvanje tradicijskih igara i sportova.

Hrvatska se mreži pridružila sa tradicijskom pučkom igrom 'pljočkanje' koja je geografski zastupljena u Istri, gdje ju kao krovna udruga njeguje Istarski Pljočkarski Savez.

Pljočkanje je pučka pastirska igra kojom su pastiri, uglavnom djeca, kratila vrijeme čuvajući stoku, a koja je ime dobila po glavnom rekvizitu – pljočki – plosnatom kamenu veličine dlana.

NOMINIRANO OSAM DRŽAVA Tradicija uzgoja lipicanaca dodana je na UNESCO-ov popis nematerijalne baštine

Uz pljočku za igru je potreban jedan kamen veličine šake zvan pljočkaš, bulin ili balin.

Cilj igre je pljočku baciti što bliže bulinu i tako dobiti bod, a potrebno je sakupiti onoliko bodova, koliko je dogovoreno na početku igre.

Proces promicanja Tocatìja uključuje rastuću mrežu sudionika, koji se identificiraju u zaštiti pljočkanja, kao izraza vlastite nematerijalne kulturne baštine.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare