To je to što me zanima!

Iz Afrike u Europu stigao novi virus: 'Za ovo nema cjepiva...'

Virus majmunskih boginja se na čovjeka prenosi konzumiranjem mesa ili kontaktom sa zaraženim životinjama. Iako se rijetko prenosi s čovjeka na čovjeka, sa životinje na čovjeka može prijeći preko rana ili sluznica
Vidi originalni članak

Ministarstvo zdravlja Srbije priopćilo je u utorak da su uvedene mjere pojačanog nadzora graničnih prijelaza u toj zemlji.  Razlog je pojava prvih slučajeva takozvanih majmunskih boginja (monkeypox) u zemljama zapadne Europe. Radi se o virusnom oboljenju za koje ne postoji cjepivo. 

U Srbiji je formirana i posebna radna skupina za praćenje i kontrolu ovog oboljenja, piše Blic

Formirana je posebna Radna grupa za praćenje i kontrolu majmunskih boginja, a srpsko Ministarstvo zdravlja, Institut za javno zdravlje Batut, Sanitarna inspekcija i druge zdravstvene ustanove provest će sve nužne mjere nadzora i prevencije s ciljem sprječavanja pojave ovog oboljenja u Srbiji - priopćili su iz ministarstva. 

Slučajevi oboljenja zabilježeni su u Velikoj Britaniji. Virusom su zaraženi putnici koji su došli iz Nigerije, priopćeno je iz europskog Centra za prevenciju i kontrolu zaraznih bolesti. 

Virus majmunskih boginja je strukturom sličan virusu velikih boginja, a uzrokuje sličnu, ali blažu bolest.

Virus se na čovjeka prenosi konzumiranjem mesa ili kontaktom sa zaraženim životinjama. Iako se rijetko prenosi s čovjeka na čovjeka, sa životinje na čovjeka može prijeći preko rana ili sluznica.  S čovjeka na čovjeka virus se može prenijeti bliskim kontaktom s kožnim lezijama zaražene osobe ili respiratornim kapljicama tijekom dužeg kontakta sa zaraženim lice u lice. 

Većinom obolijevaju djeca. Osobe koje su primile cjepivo protiv velikih boginja imaju manji rizik za stjecanje infekcije. U Africi mortalitet iznosi četiri do 22 posto.

Virus kod čovjeka dovodi do uvećanja limfnih čvorića i opće malaksalosti, a dva do tri dana kasnije dolazi do promjena na koži u vidu izdignutih mjehurića ispunjenih tekućinom kojih može biti od samo nekoliko na tijelu pa do nekoliko tisuća.

Prve promjene javljaju se na licu, a zatim se šire po tijelu. Najjače su napadnuti dlanovi i stopala. Promjene prolaze nekoliko faza, a na kraju se stvaraju kraste koje se ljuskaju i otpadaju. Tijek bolesti traje od dva do četiri tjedna.

Idi na 24sata

Komentari 47

  • max2017 26.09.2018.

    čini se da bi uskoro mogli utvrditi kolika je cijena ukidanja i onemogućavanja rada i proizvodnje Imunološkog ...

  • mrTrobec 25.09.2018.

    Čudim se da toga nema u Hrvatskoj kada je to majmunska bolest..

  • tuna111 25.09.2018.

    A dobre, mjesec dana lezis kuci, to opadne, prode zaraza i pici dalje. Bitno da nije smrtonosno ili da boli, ostalo mozemo izgurat. A mozda ja i grijesim sto se tice smrtnosti.

Komentiraj...
Vidi sve komentare