To je to što me zanima!

Joca za slobodu Bugarskoj nudio otplatu njenog duga

Sretena Jocića su mediji doveli u vezu s teškim kaznenim djelima u Nizozemskoj, Belgiji, Austriji, Njemačkoj, Grčkoj, Kanadi, Tajlandu, JAR-u...
Vidi originalni članak

Sreten Jocić zvani Joca Amsterdam rođen je u Smederevskoj Palanci. Jocićev uspon od sitnog kriminalca do kralja međunarodnog podzemlja i uspješnog biznismena vezuje se za srpsku Službu državne sigurnosti. Za njegovo ime se vezuju brojna ubojstava, čak i nekoliko policajaca, koja nikada nisu dokazana. Smatra se da Joca puno zna i o ubojstvima tijekom 90-ih u Srbiji. Prilikom uhićenja u Sofiji, 2002., Jocić je imao lažne dokumenta na ime Marka Milosavljevića, kao i službenu legitimaciju Resora DB. Tada su u srpski mediji pisali da su Jocu policiji "otkucali" pokojni Dušan Spasojević i Milorad Ulemek Legija. Nakon Legijine predaje, u svibnju 2004., pričalo se da se Legija predao zato što je Jocić ucijenio njegovu glavu, kao i da je prijetio njegovoj obitelji. U vrijeme uhićenja, Jocić je stanovao u centru Sofije sa suprugom Verom i tri sina. Mediji u Bugarskoj objavili su da je iz zatvora naručio ubojstva generalnog sekretara bugarskog MUP Bojka Borisova i nizozemskog tužitelja Koosa Plooija. A navodno je i poslije uhićenja nudio da otplati dio međunarodnog duga Bugarske ako bude oslobođen. Još uvijek se prepričava Jocina spektakularna deportacija iz Bugarske u Nizozemsku u kolovozu 2002. Na sofijski aerodrom stigla su dva džipa sa specijalcima, a zatim i 20 policijskih kola s uključenim sirenama. Dvojica maskiranih policajaca izveli su Jocića obučenog u specijalni neprobojni skafander, s glavom prekrivenom bijelom vrećom. U isto vrijeme, iz 25 policijskih vozila, dva busa i dva džipa virili su automati. Joca je iz zatvorske tamnice uspio plasirati svoju priču u najuglednije nizozemske novine. Progovorio je o pozadini rata na Balkanu.
- Srebrenica nikada nije osvojena ili predana, već je prodana, u zamjenu za neki "prljavi veš" - govorio je Joca Amsterdam i detaljno objasnio prljavu ulogu ratnog komandanta Srebrenice Nasera Orića i tajnih službi. Poslije 4 g. u najstrožem nizozemskom zatvoru "Fuht", Joca je 23. ožujka 2006. izručen Srbiji. Jocić je izašao iz JAT-ovog aviona u pratnji dva policajca i s fantomkom na glavi. Rekao je pratiocima da je bolje i to nego kesa koju su mu stavili Bugari.
- Dajte mi taj pasulj! Nisam ga, bre, godinama jeo - ovim je riječima Joca Amsterdam, zatražio ručak od "kolega" iz Centralnog zatvora. Jocić je optužen je da je 1995. poticao policajce Miodraga Prodanovića i Bojana Milosavljevića da ubiju beogradskog "žestokog momka" Gorana Marjanovića, zvanog Goksi Bombać. Međutim, ubrzo po izručenju, 22. svibnja Jocić je pušten da se brani sa slobode uz jamstvo od 300.000 eura. Joca je negirao vezu s ubojstvom Marjanovića. Ovaj slučaj označen je kao službena tajna pošto je Jocić spomenuo imena nekih osoba iz inozemstva i detaljno opisao događaje koji su se odvili van Srbije. Amsterdam je 24. lipnja ove godine na suđenje u Palaču pravde došao sam, iako su novinari očekivali da će se pojaviti s velikim osiguranjem. Preplanuo, u lanenom odijelu i sa zalizanom kosom opušteno se ušetao u sudnicu. Tako se prvi put poslije 15-ak godina u javnosti pojavila Jocina fotografija. Do sada se vrtjela 90-ih. U raznim mafijaškim obračunima u Srbiji i inozemstvu ubijena su trojica Jocićevih kumova i čak 12 ljudi iz njegovog okruženja. Poslije ubojstva Jocinog kuma Uglješe Aranitovića Uga ove godine u centru Beograda, jasno je da je Jocić na meti mnogih kriminalnih grupa, kojima smeta njegov povratak u Srbiju. Inače, Jocić je u javnosti povezivan s kupovinom nekoliko društvenih poduzeća. Beogradski mediji objavili su u rujnu 2007. i da je iznajmio kuću Mire i Marka Miloševića na Dedinju. Protiv Jocića, osim u Beogradu, više se nigde ne vodi kazneni postupak. Njemačka i policije ostalih europskih zemalja, koje su tragale za Amsterdamom, u međuvremenu su povukle svoje potjernice.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare