To je to što me zanima!

Još jednu farmu poharala ptičja gripa: Bit će bez 60.000 purana

U Brodskom Stupniku počela je eutanazija purana, baš kao što je u studenom bilo na farmi u Oriovcu. Obje farme se nalaze blizu bivših Jasinjskih ribnjaka na kojima obitavaju divlje ptice koje šire zarazu
Vidi originalni članak

U Brodskom Stupniku na području Brodsko-posavske županije, u tovnom objektu Vindona, počela je eutanazija nešto više od 60.000 purana koji su bili pred isporuku, teških po dvadesetak kilograma. Naime, na farmi se pojavila ptičja gripa.

Iz Ministarstva poljoprivrede jučer su potvrdili da su dva dana ranije primili prve dojave o povećanim uginućima purana na farmi od ovlaštene veterinarske organizacije te sumnje na influencu ptica. Nakon uzorkovanja životinja laboratorijskim izvješćem potvrđena je influenca ptica H5N1.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Preventivno će usmrćivati

- Objekt je pod službenim nadzorom. Zabranjeno je premještanje životinja s gospodarstva na gospodarstvo i druge mjere. Sukladno europskoj legislativi, a zbog epidemioloških pokazatelja koji upućuju da se radi o visokopatogenoj influenci ptica, u narednim danima će se provesti preventivno usmrćivanje prijemljivih životinja (purana) - priopćili su iz resornog ministarstva te dodali kako se očekuje da će tijekom predstojećem vikenda i idući tjedan svi purani biti usmrćeni i odvezeni.

- Isključiva odgovornost je na vlasnicima farmi, poštovanje bio sigurnosnih mjera, pojačani nadzor, donošenje mjera i plana tko smije u koji objekt ulaziti i slično - rekao je Mladen Pavić, državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede.

Na meti su kokoši i purani

Podsjetimo, riječ je o vrlo zaraznoj virusnoj bolesti peradi i drugih ptica koju uzrokuje tip A virusa influence. Može se manifestirati na različite načine, ovisno uglavnom o sposobnosti virusa da uzrokuju bolesti i obzirom na pogođene vrste. Od domaće peradi najčešće obolijevaju kokoši i purani, a u pataka i gusaka razviju se blagi simptomi bolesti. Divlje ptice koje žive uz vodu, poglavito divlje patke, prirodno su otporne na bolest i ne pokazuju kliničke znakove oboljenja, stoga predstavljaju rezervoar virusa i glavnu opasnost za širenje bolesti na domaću perad.

Neslužbeno doznajemo da se iz slučaja Oriovac gdje je na farmi pred Božićne blagdane utvrđena ptičja gripa - nije izvukla pouka, odnosno, nisu poštovane bio sigurnosne mjere. Jer, i ova se farma kao i ona u Oriovcu, nalazi u naporednoj blizini bivših Jasinjskih ribnjaka na kojima obitava veliki broj divljih ptica kao mogućih izvora zaraze.

Idi na 24sata

Komentari 87

  • vilim1234 27.01.2024.

    Kako se nije jos netko sjetio da treba pobiti sve ptice svijeta

  • 26.01.2024.

    Vlasnici farme su odgovorni za ulaz i izlaz ljudi i ispravnu hranu za purane a ministarstvo okoliša za zdravlje ptica i biološku ravnotežu ptica.Vlasnici trebaju tužiti ministarstvo.

  • VolbeatDbv 26.01.2024.

    sramotno... Svudgje se seljaci dižu na noge, kod nas ništa?

Komentiraj...
Vidi sve komentare