To je to što me zanima!

Krila Oluje 'susrela' se iznad Zadra s legendarnim avionom

Avion Douglas DC-3 HB-IRJ na put oko svijeta krenuo je 10. ožujka iz Ženeve u Švicarskoj. Akrobatska grupa Hrvatskog ratnog zrakoplovstva “Krila Oluje” pružila su potporu projektu
Vidi originalni članak

Akrobatska grupa Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane (HRZ  i PZO) “Krila Oluje” danas je pružila potporu u projektu leta oko svijeta jednog od najpoznatijih aviona na svijetu, Doglasa DC-3 na relaciji Zagreb-Atena, pri čemu su članovi grupe "Krila Oluje" dočekali  DC-3 i izveli zajednički let u formaciji  iznad Zadra i zadarskog kanala.

Duoglas DC-3. nosi prepoznatljivi Breitlingov znak, a ovim  povijesnim letom postat će najstariji avion koji je obletio naš planet. Na put oko svijeta Douglas DC-3 krenuo je 10. ožujka iz Ženeve), točno 77 godina nakon svog prvog leta u Santa Monici (SAD). 

Posada Douglasa DC-3 je svoju rutu prema Grčkoj planirala kako bi se mogao ostvariti let iznad Hrvatske u ovoj jedinstvenoj formaciji. 

- Radujemo se što smo dali svoj mali doprinos promociji ovog jedinstvenog povijesnog leta, kao što će to napraviti i mnoge druge svjetski poznate akrobatske grupe i brojni drugi zrakoplovi iz država kroz koje će Douglas  DC-3 prolaziti. Ovo je bio za nas pilote zahtjevan let  jer smo morali održavati brzinu  Douglasa DC-3  koji le letio oko 130 čvorova dok je naša brzina 250 čvorova. No vremenski uvjeti bili su odlični i za sve nas bio je užitak letjeti u formaciji zajedno sa pilotom i posadom Douglasa DC-3 - , istaknuo je pukovnik Barišić, vođa akrobatske grupe "Krila Oluje". 

Na završetku današnjeg programa "Krila Oluje" su iznad "Pozdrava Suncu" izvela tradicionalni Pozdrav Zadru.

Podsjetimo, kultni zrakoplov Douglas DC-3, koji slavi 77. rođendan, od ožujka do rujna bit će na svjetskoj turneji. Prva postaja na njegovu putovanju bio je je Zagreb, a na put oko svijeta krenuo je 10. ožujka iz Geneve u Švicarskoj.

Avion Breitling DC-3, koji je vozio i sam James Bond u filmu “Zrno utjehe”, slijeće na Pleso u sklopu svjetske turneje. Putovanje će se odvijati u nekoliko faza, a posada zrakoplova će preletjeti Europu, Bliski istok, Indiju, jugoistočnu Aziju i Sjevernu Ameriku. Putovanje završava u rujnu, na aeromitingu Breitling Sion Airshow 2017.

Ovaj propelerni zrakoplov s dva motora sagrađen je 1935. godine te je revolucionarizirao putovanje zrakom. Pod nadimkom “Zrakoplov za iskrcavanje u Normandiji” doživio je pet minuta slave u lipnju 1944. godine. Sagrađeno je više od 16.000 takvih zrakoplova, a sve veće zrakoplovne kompanije kupile su ih kao dio svojeg voznog parka.
U današnje vrijeme u svijetu postoji manje od 150 zrakoplova DC-3 u letnom stanju, uključujući i ovaj Breitling DC-3. Zrakoplov DC-3 oznake HB-IRJ, koji kreće na svjetsku turneju, predan je kompaniji American Airlines 1940. godine te ga je najprije koristila američka vojska između 1942. i 1944., prije nego što je dan na korištenje komercijalnim avionskim kompanijama.

POGLEDAJTE VIDEO:

Nakon što ga je obnovila grupa entuzijasta, ovaj zrakoplov sad brani boje Breitlinga te sudjeluje u brojnim aeromitinzima. U zrakoplovu će posada i prevoziti ograničenu seriju satova Breitling koji su u četvrtak pod velikim osiguranjem ukrcani u njega. Piloti i osoblje će u zrakoplovu prevoziti 500 komada Breitling Navitimera, slavnog kronografa namijenjenog korištenju u avijaciji. Na kućište ovog čeličnog kronografa Navitimer 01 (46 mm) kalibra Manufacture Breitling 01 bit će ugraviran logo “Turneje po svijetu Breitling DC-3”.

Na kraju putovanja svaki kronograf bit će dostavljen s certifikatom koji će sadržavati potpis kapetana leta te će ih obožavatelji satova moći kupiti. Osim Breitlinga, koji posjeduje ovakav propelerni zrakoplov, isti takav ponosno stoji u Lici. Taj zrakoplov sletio je 1977. godine na aerodrom Špilnik, nedaleko od Otočca. Dugo je stajao i propadao, no entuzijasti iz Aerokluba “Krila Gacke” u Otočcu spasili su avion od devastacije te ga djelomično obnovili.

Idi na 24sata

Komentari 10

  • SrpskiOrao91 14.03.2017.

    Kad se sretnu sa nasim migom-29 zvat ce se polomljena krila

  • mali zekan 12.03.2017.

    Vijest je interesantna i u redu , ali meni se najvise svidja da se ta nasa akrobatska zracna flota tako zove : KRILA OLUJE . Kakvo velebno i slavno ime ! Nas ponos ! Da se nikada ne zaboravi slavna akcija oslobadjanja premile nam Lijepe nase.

  • JerkoKC 12.03.2017.

    Ima se,troši se,a ljudi kopaju po kontejnerima.

Komentiraj...
Vidi sve komentare