To je to što me zanima!

Hrvatski čarobnjak: Spašava živote nakon moždanih udara

U KBC-u Sestre milosrdnice dr. Vladimir Kalousek (38) s timom izvodi zahvat kojim pacijentima vadi krvni ugrušak iz mozga najkasnije šest sati nakon što dožive moždani udar
Vidi originalni članak

Nakon što ugrušak u glavnoj žili u glavi izazove moždani udar, mozak će se od potpunog propadanja moći štititi još otprilike šest sati.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Nakon toga, ako pacijent preživi, posljedice mogu biti vrlo teške, a uključuju i trajni invaliditet.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

No, u KBC-u Sestre milosrdnice u Vinogradskoj u Zagrebu mladi intervencijski radiolog dr. Vladimir Kalousek (38) sa svojim timom izvodi zahvat kojim unutar tih šest ključnih sati uklanja opasni tromb iz moždane krvne žile, a većina pacijenata nakon toga se potpuno oporavi i budu opet radno sposobni. Zahvat se zove mehanička trombektomija i u Vinogradskoj se radi od 2014. godine.

Stent koji lovi ugrušak

Mozak zbog tromba nezaustavljivo propada, pa dr. Kalousek, nakon što pacijent prođe hitni prijam, neurologa te hitni CT i angiografiju koja pokazuje u kojem dijelu mozga je tromb, bolesniku kroz arteriju u preponi uvodi dugački kateter sve do mjesta u mozgu gdje se smjestio tromb. Kroz njega potom prolazi manji, mikrokateter koji služi provođenju spravice koja se naziva stent retriever. Riječ je o vrsti stenta koji je na žici. Nakon što se oslobodi širi se unutar dvije do pet minuta u svojevrsnu mrežicu. Ta mrežica zapravo lovi krvni ugrušak.

- Čim se stent retriever raširi, balonom zatvorimo krvnu žilu kako nam krv ne bi otplavila tromb i povlačimo stent nazad u kateter zajedno s trombom. Izvučemo sve na stol i gledamo jesmo li izvukli kompletan ugrušak. Radimo i kontrolnu angiografiju. Ako postoji potreba, ponovimo postupak sve dok ne izvadimo i posljednji komadić tromba iz krvne žile - opisuje zahvat dr. Kalousek koji se za tu vještinu educirao u cijelom svijetu, a najviše u Parizu.

Osim metode sa stent retrieverom, liječnik koristi i drugu kod koje se na mikrokateter nadoveže drugi, poseban kateter za aspiraciju. Sve se spaja na pumpu, koja potom doslovce usiše tromb. Koja će se metoda koristiti ovisi o veličini krvnog ugruška i mjestu gdje se smjestio, tumači dr. Kalousek.

Rezultati su iznimno dobri

Za ovakav zahvat potrebni su znanje, koncentracija i brzina, jer kad se oduzme vrijeme koje je prošlo od početka moždanog udara, liječnicima često ne preostaje više od dva sata da obave kompletan postupak. No rezultati su zapanjujući. Neki se pacijenti, kaže dr. Kalousek, dobrim dijelom oporave još dok leže na stolu u sali, a ostali napredak pokazuju unutar 24 sata.

Nije ni morala u toplice

Nedavno je dr. Kalousek imao pacijenticu koja nije mogla govoriti i kojoj je desna strana tijela bila potpuno oduzeta, a nakon mehaničke trombektomije njezin je oporavak toliko dobro tekao da čak na kraju nije morala na rehabilitaciju u toplice, što je redovita praksa kod ljudi koji su imali moždani udar. Općenito, uspješnost ovog medicinskog zahvata je vrlo visokih 86 posto. Ove godine u Vinogradskoj je na mehaničkoj trombektomiji bilo dvadesetak pacijenata, a plan je da se u ovoj bolnici i na KBC-u Rebro, gdje se zahvat također radi, godišnje na takav način obradi oko 200 pacijenata. Troškovi ovakvog postupka ujedno su znatno manji od skupog liječenja koje iziskuje stanje pacijenata s moždanim udarom.

Ugrušak od pet centimetara

Krvni ugrušci u žilama mogu biti skroz maleni, ali i prilično veliki. Najveći koji je dr. Kalousek do sada izvadio bio je dug nevjerojatnih pet centimetara i zatvarao je cijelu krvnu žilu.

Stent se širi i lovi tromb

Dugački, veći kateter, provodi se kroz arteriju pacijenta, od prepone do mozga. Krvni ugrušak vadi se takozvanim stent retrieverom, koji se raširi u mrežicu i zapravo ulovi tromb.

Idi na 24sata

Komentari 61

  • Josip Botko 16.11.2016.

    bio sam pacijent doktora Kalouzeka i svaka čast njemu i njegovom timu !Izvukao me je i ako je mozak izvjesno vrijeme bio bez kisika. Još jednom veliko hvala.

  • Dr.Batina 16.11.2016.

    On može spasiti samo ljude koji imaju debeli džep, tako da obični smrtnici opet ovo mogu samo sanjati, a ako i radi preko HZZOa a ne privatno, onda ni u tom slučaju on ne može spasit nikog ako znamo da se u Hrvatskoj na operativne zahvate čeka i do 1 godine! I šta je zanimljivo nigdje se ne spominje cijena tog zahvata!

  • belizagrebgrad 16.11.2016.

    Više vjerujem doktorima nego čarobnjacima.

Komentiraj...
Vidi sve komentare