To je to što me zanima!

Mađari strahuju od novog mulja, pronašli su osmu žrtvu

Ekipe za krizna stanja u ponedjeljak su užurbano pokušavale dovršiti gradnju izvanredne brane kod Kolontára, koja bi trebala zadržati drugi val otrovnog mulja
Vidi originalni članak

Tijelo posljednje nestale žene pronašli su u ponedjeljak kod Devecsera te je broj žrtava u Mađarskoj porastao na osam. Zbog izlijevanja otrovnog mulja u bolnici je završilo 45 ljudi, od čega je dvoje u vrlo teškom stanju. Crveno otrovno blato izlilo se prije tjedan dana iz napuklog rezervoara tvornice aluminija Ajka i preplavilo okolna mjesta, a službeni uzrok katastrofe još se ne zna. U subotu su evakuirali stanovnike iz mjesta Devecser i Kolontár nakon što su se na sjevernom zidu rezervoara pojavile nove pukotine. Ekipe za krizna stanja u ponedjeljak su užurbano pokušavale dovršiti gradnju izvanredne brane kod Kolontára, koja bi trebala zadržati drugi val otrovnog blata, ako popusti napukli zid rezervoara. Otrovni crveni mulj stigao je i do Budimpešte, a mađarski organi tvrde kako je došao razblažen.

Država preuzela kontrolu nad tvornicom

Mađarska policija u ponedjeljak je uhitila Zoltana Bakonyja, sina jednog od suvlasnika tvornice aluminija, kojem su nakon privođenja odredili trodnevni pritvor. Premijer Viktor Orban na sjednici parlamenta je objavio kako će država preuzeti nadzor nad tvrtkom. 
- Najveću mađarsku ekološku katastrofu uzrokovao je ljudski nemar jer je opasna tvar izašla iz tvornice kojom upravljaju ljudi. Tvrtka odgovorna za katastrofu crvenog blata mora biti stavljena pod državni nadzor, a njezina sredstva blokirana dok se ne riješe sva četiri zadatka - rekao je Orban. Pojasnio je kako je potrebno isplatiti odštetu ljudima pogođenima katastrofom, sačuvati radna mjesta u tvornici, utvrditi odgovorne za propuste i provjeriti moguće opasnosti u drugim pogonima te tvrtke.

Srbi našli rješenje za čišćenje

Novosađani Miloš Katić i Sergej Petrović iz Udruge izumitelja i inovatora tvrde kako su pronašli metodu kojom bi potpuno sanirali zagađenje nastalom izlijevanjem toksičnog blata. Kažu kako je riječ o postupku elektrolize vode uz korištenje dva prirodna materijala, litoporita otkrivenog u Srbiji i suntiga sa sjevera Rusije. Vjeruju kako se tom metodom, ne bi samo zaustavilo zagađenje, već i "ozdravilo" zemljište i vodotoci.
- Predlažemo da se umjesto gipsa koji se koristi za posipanje kontaminiranog područja koristi smjesa obrađena po našoj tehnologiji. Ona je isključivo prirodnog podrijetla i 25 do 30 puta efikasnija i djelotvornija od gipsa - rekao je Miloš Katić za Blic.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare