To je to što me zanima!

Merkel: Ne vidim načina da se odluka V. Britanije preokrene

Čelnici razumiju da je sada potrebno neko vrijeme da se slegne prašina u UK. Također očekuju da britanska vlada čim prije konkretizira svoje namjere, rekao je predsjednik Europskog vijeća Tusk
Vidi originalni članak

Čelnici EU-a poručili su u utorak Velikoj Britaniji da što prije pošalje službenu obavijest o namjeri izlaska iz EU-a kako bi se o tome započeli pregovori,  a njemačka kancelarka Angela Merkel je poručila da ne vidi mogućnost zaokreta u britanskoj odluci.

"Nemamo nekoliko mjeseci za razmišljanja. Želimo da se pozovu na članak 50 što prije", rekao je predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker nakon radne večere na kojoj je britanski premijer David Cameron objasnio svojim kolegama iz ostalih članica situaciju nakon referenduma o izlasku iz EU-a.

Članak 50 regulira uvjete za napuštanje EU-a. Prema tom članku, nakon zaprimanja službene obavjesti o namjeri napuštanja EU-a, počinje teći dvogodišnji rok za pregovore o uvjetima izlaska. Britanski premijer, koji je najavio ostavku, rekao je da on ne može voditi taj proces jer se zalagao za ostanak u EU-u te da će te pregovore voditi novi čelnik nakon izbora u rujnu. 

"Razumio sam da Cameronu treba vremena za razmišljanje, ali ne razumijem zašto pristaše izlaska iz EU-a ne žele odmah izići. Mislio sam da oni koji žele izići imaju plan, ali ga nemaju", rekao je Juncker.

"Naša rasprava bila je mirna i odmjerena. Čelnici razumiju da je sada potrebno neko vrijeme da se slegne prašina u Ujedinjenom Kraljevstvu. Ali oni također očekuju da britanska vlada čim prije konkretizira svoje namjere", rekao je predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk.

Merkel je istaknula da ne vidi mogućnost da Velika Britanija odustane od referendumske odluke o  napuštanju EU-a. 

"Želim jasno reći da ne vidim načina da se ta odluka preokrene", rekla je Merkel, na pitanje o mogućnosti zaokreta u Velikoj Britaniji. "Moramo biti realni, nije vrijeme za razgovore o željama", rekla je. 

Cameron: Žalim zbog ishoda referenduma, ali ne i zbog toga što je održan

Britanski premijer David Cameron rekao je u utorak u Bruxellesu, nakon večere s čelnicima ostalih 27 zemalja članica Europske unije, da mu je žao zbog rezultata referenduma o Brexitu, ali ne i zbog toga što je on održan.

"Naravno da mi je žao zbog rezultata. Ali nije mi žao što je održan referendum. To je trebalo napraviti", rekao je Cameron na konferenciji za novinare nakon večere s drugim čelnicima EU-a.

"Volio bih da sam uspio na referendumu... žao mi je zbog toga", rekao je novinarima, dodajući da je u ovom trenutku zabrinut jer želi da Britanija izgradi kako treba svoje veze s Europom. Sve će učiniti, naglasio je, da ohrabri "bliske odnose".

Britanski je premijer naglasio da nema vremenski okvir glede aktiviranja članka 50, koji se tiče izlaska iz Europske unije, te rekao da će to pitanje ostaviti svom nasljedniku. Na njemu je, rekao je Cameron, da se bavi sljedećim poglavljem za Britaniju.

Sa svojim će nasljednikom blisko surađivati kako bi se osiguralo da njegova zemlja zadrži što je moguće bliže veze s Unijom. Poručio je da Britanija neće okrenuti leđa Europi te naglasio da će on učiniti sve što je u njegovoj moći da ohrabri blizak odnos Londona i EU-a.

Navodeći da postoji "univerzalno poštovanje" prema odluci Britanaca da napuste EU, Cameron je rekao da će ovaj summit EU-a biti i njegov posljednji.

Cameron je na večeri s 27 čelnika EU-a rekao da Ujedinjeno Kraljevstvo i Europska unija trebaju "imati što bliže ekonomske odnose" a da je "ključ za bliske odnose razmotriti reformu slobodnog kretanja ljudi".

Reforma pravila o slobodnom kretanju ljudi u Europi ključna je za odnose nakon Brexita između Ujedinjenog Kraljevstva i Europske unije, smatra on.

 

Idi na 24sata

Komentari 18

  • efteling 29.06.2016.

    Ekonomski gledano ovaj razlaz je isuvise komplikovan da bi se sada davale ocene da li ce Engleska profitirati izlaskom iz EU-a.Puno zavisi i od pregovora sto ce se dogovoriti.Poznavajuci Engleze to ce biti vrlo teski pregovori koji se lako mogu pretvoriti u svadju..Politicki je EU oslabljena,jer i kohezione sile su postale elasticne.Engleska je bila neka protivteza Nemackoj,a sada te protivteze vise nema.Dakle EU je postala jos vise zavisna od Nemacke.Zavisna od toga kako ce se Nemci odnositi prema drugim clanicama.Hoce li to biti politika dominacije ili politika solidarnosti i neke vizije za buducnost?EU isto treba reformu.Birokratski nacin upravljanja ce je upropastiti.Gubi se kontakt sa gradjanima.Treba ponovo definisati ciljeve,kakvo mesto u svetu zeli imati,ideoloski se spremiti za buducnost.Jos vaznije je imati postene odnose medju clanicama.Raspodela kolaca zvanog budzet je sve samo ne pravedan i tu pocinju razlike.Imati jaku ili labavu federaciju tek odluciti kad se definisu ciljevi....

  • 29.06.2016.

    od kad smo u eu baš nam je svim članicama SUPER . ja oduševljena. plaća raste, trgovina raste, ekonomija raste, ništa državno se nije prodalo što je ostalo, proizvodnja raste, radna mjesta se otvaraju, muslimani se integrirali, pomogli smo im jako puno a bogami ioni nama.... ima toga dobroga jako puno moglo bi se do sutra nabrajati. ja ne znam zašto se neki bune što smo u eu?! a tek kad nam dođe ovaj sporazum sa amerikom di će nam onda biti kraj?!?

  • DinamovacUltra 29.06.2016.

    Neka ostane tako hebes EU

Komentiraj...
Vidi sve komentare